TĘCZA

TĘCZA

 

Hej, hej Kochani wczoraj mówiliśmy o zjawisku atmosferycznym jakim jest burza. Stare przysłowie mówi, że zawsze po burzy wychodzi słońce. A co możemy jeszcze zobaczyć w czasie deszczu? TĘCZĘ

 

 

Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego gdy Słońce oświetla krople wody w ziemskiej atmosferze. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego. Rozszczepienie światła jest wynikiem zjawiska dyspersji, powodującego różnice w kącie załamania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza. Światło widzialne (z antropocentrycznego punktu widzenia) jest widzialną (postrzegalną wzrokiem) częścią widma promieniowania elektromagnetycznego i w zależności od długości fali postrzegane jest w różnych barwach. Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe (mieszaninę fal o różnych długościach), na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach), i oko ludzkie postrzega łuk składający się z sześciu kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. To są właśnie kolory tęczy. Pomimo faktu że w tęczy występuje niemal ciągłe widmo kolorów, tradycyjnie uznaje się, że kolorami tęczy są: czerwony (na zewnątrz łuku), pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy (wewnątrz łuku). Efekt tęczy może być widoczny wszędzie, gdzie występują krople wody w powietrzu oświetlane przez promienie słoneczne padające z tyłu obserwatora a Słońce znajduje się na stosunkowo niewielkiej wysokości (kącie do poziomu mniejszym niż 40°). Warunkiem uzyskania wyraźnej tęczy jest oświetlenie kropel deszczu (chmury) przez równoległą wiązkę światła słonecznego oraz brak oświetlenia rozproszonego. Najbardziej widowiskowe tęcze można zaobserwować, gdy przed obserwatorem pada intensywny deszcz w odległości od 100 m do kilku kilometrów, jednocześnie chmura, z której pada deszcz, zaciemnia tło tęczy, a pozostała część nieba jest czysta.

 

 

Kiedy i gdzie można zaobserwować tęczę? KIEDY W CZASIE DESZCZU ŚWIECI SŁOŃCE MOŻEMY ZAUWAŻYĆ TĘCZĘ. Kiedy jeszcze widzimy tęczę:

  • w kałuży

  • kiedy trawa pokryta jest kropelkami deszczu.

 

WYKONAJCIE PROSZĘ EKSPERYMENT:

https://www.youtube.com/watch?v=_6X6wmJ8CfM

 

 

  • A czy wiecie ile i jakie kolory ma tęcza:
  • Czerwony
  • Pomarańczowy
  • Żółty
  • Zielony
  • Błękitny
  • Niebieski
  • Fioletowy

 

Czyli mamy 7 kolorów tęczy.

 

WIERSZ Tęcza

Gdy słońce świeci i deszczyk pada,

Wtedy na niebo tęcza się wkrada

Lecz skąd ta tęcza, kto mi odpowie?

Czy ją zesłali nam aniołowie?

Co siedzą na chmurkach w białych mundurkach?

Może pajęcze sieci zebrali

Dodali koloru i tęczę utkali?

A może mleczną drogą szedł sobie malarz

Upuścił siedem kolorów naraz

A one spadały i gdy tak leciały,

Wielobarwną tęczę namalowały?

A może to takie maleńkie wróżki

Kolorowe piórka zebrały z poduszki

I pracując dzielnie, tymi piórkami

Przyoblekły w tęczę niebo nad nami?

A może to jednak kolorowe motyle,

Usiadły na niebie tylko na chwile

Niebo musnęły barwnymi skrzydłami

I wypełniły świat kolorami?

A może to kwiaty tak rosły do góry

Delikatnymi płatkami przesłoniły chmury

I tak po łuku się ułożyły

że piękny bukiet na niebie zrobiły?

I patrzę na tęczę i ciągle nie wiem,

Skąd się ta tęcza wzięła na niebie

Lecz czasem warto nie wiedzieć wszystkiego

Nie pytać kiedy, jak i dlaczego

Tylko patrzeć i patrzeć wysoko do góry

Podziwiając cuda matki natury.



Proszę wykonajcie kart pracy 33 oraz prace plastyczną tęcza.