Kolory lata...

Mam nadzieję, że miło spędziliście weekend i możemy rozpocząć nowy tydzień i nowe zajęcia.

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o kolorach LATA-ponieważ właśnie ta pora roku zbliża się do Nas.

Dla przypomnienia mamy 4 pory roku:

Zastanówcie się z jakim kolorem kojarzy Wam się lato-może z kolorem żółtym?

W tym kolorze zrobimy słoneczną rozgrzewkę:

Posłuchajcie zagadek i spróbujcie je rozwiązać, spójrzcie na odpowiedni obrazek i wyklaszczcie ilość sylab

Ten żółciutki owoc
bardzo kwaśny bywa,
rośnie w ciepłych krajach.
Jak się on nazywa. (cytryna)

Na drzewie dojrzewa,
żółta lub zielona,
brzuszek ma okrągły,
górą wydłużona. (gruszka)

Do rogala jest podobny
żółty kolor ma,
jest to owoc z ciepłych krajów.
Czy ktoś z was go zna? (banan)

Cóż to jest za gwiazda, co na żółto świeci

Daje światło, ciepło, radują się dzieci. (Słońce)

Cóż to za roślinka – jak małe słoneczko

Żółte płatki wokół, na łodyżce mieszka.

Jak jest jeszcze mała to ją podlewamy,

a jak już dojrzeje- nasionka zjadamy (słonecznik)

Czy dostrzegliście podobieństwo w rozwiązaniach zagadek? Z czym jeszcze kojarzy się kolor żółty? Czy jest on ważnym kolorem? Posłuchajcie bajki o żółtej kredce.

Pewnego dnia Tomek wyjął z szuflady blok do rysowania i pudełko z kredkami. Wysypał kredki na stolik i zabrał się do rysowania. Nie zauważył nawet, że w pudełku została żółta kredka, której zrobiło się smutno.
– Nie jestem potrzebna – myślała.
– Tomek zostawił mnie w pudełku, może nie podoba mu się mój żółty kolor?
A tymczasem Tomek narysował zieloną kredką trawę i zielone drzewko. Po chwili czarna kredką narysował dach z kominem, z którego leciał dym. Czerwoną kredką pomalował ściany, a granatową zrobił wielkie drzwi do domu.
– Ach jak pięknie Tomek rysuje – westchnęła żółta kredka i przyglądała się, co jeszcze będzie na rysunku.
Tomek wziął kredkę niebieską i pomalował nią niebieskie niebo z niebieskimi obłoczkami. Później brązową kredką dorysował obok domu budę, płot i brązowego, wesołego pieska.
– Wszystkie kredki coś narysowały – popłakiwała żółta kredka – tylko ja nie jestem do niczego potrzebna.
I właśnie wtedy Tomek wyciągnął ją z pudełka.
– O, tu jesteś, myślałem, że zginęłaś – powiedział – i nie mógłbym dokończyć rysunku.
Tomek narysował żółtą kredką wielkie słońce z żółtymi promykami i żółte firanki w oknach i żółte słoneczniki za płotem i jeszcze małą, żółtą kaczuszkę, która bawiła się na rysunku z pieskiem. Ach, jaka dumna była z siebie żółta kredka, że potrafi tyle narysować.

Mam dla Was propozycję pracy plastycznej-możecie wykonać słoneczko z papierowych rączek. Potrzebny będzie papierowy talerzyk (który możemy zastąpić wyciętym z kartki kołem). Na żółtej kartce, odrysujcie kilkukrotnie Waszą rączkę. Wytnijcie je i przyklejcie do talerzyka. Następnie narysujcie oczy, usta i słoneczko gotowe .

Posłuchajcie utworu „Lato"

Potem zagrajcie w grę „Żółty parzy”. Rzucając do siebie piłkę podajemy nazwy kolorów. Słysząc nazwy wszystkich kolorów oprócz żółtego, musimy złapać piłkę. Osoba, która złapie piłkę kiedy jest kolor żółty (żółty parzy) to daje fanta.

Na koniec zabawy dziecko musi wykupić fanty, np. śpiewając piosenkę.

Polecam Wam również:

"Czytanie przed spaniem-Bajka o słońcu" czyta Wiktor Zborowski

Mam też dla Was ważną wiadomość-zerknijcie proszę na naszej stronie internetowej w zakładce konkurs-jest dla Was zadanie do wykonania-konkurs plastyczny "Moje przedszkole" Mrugnięcie gorąco zachęcam do udziału!!!