Kto mieszka w lesie?

Dzień dobry,

witam Was,

zaczynamy bo już czas,

jestem ja, jesteś ty,

razem to jesteśmy MY.

 

 

Wczoraj zwiedzaliśmy morskie głębiny, a dziś zabieram was do lasu.

Las jako miejsce zamieszkania wielu rodzajów zwierząt. Las jest bardzo ciekawym miejscem nie tylko ze względu na roślinność tam występującą, ale także na zwierzęta które tam mieszkają. Cz y wiecie, że w lesie mieszka więcej gatunków zwierząt niż roślin. W lesie można spotkać bardzo wiele przeróżnych zwierząt, i tych malutkich i tych naprawdę dużych. Sarny jelenie, dziki, łosie, wilki, lisy, zające, mrówki, dzięcioły – to te najbardziej znane ale jest przecież całe mnóstwo mniej popularnych. Zwierzęta mieszkające w lesie są dzikie i niebezpieczne dla człowieka. Jedne zwierzęta są roślinożerne, a inne są mięsożercami, czyli żywią się wyłącznie mięsem, upolowanym przez nie same. Zazwyczaj są to mniejsze zwierzęta, lub takie które są stare lub schorowane i da się je upolować bez większych problemów. Różne zwierzęta zamieszkują różne strefy lasu. Niektóre takie jak ptaki mieszkają na drzewach, a konkretniej w ich koronach, a niekiedy w dziuplach wydrążonych w pniu. Inne mieszkają na powierzchni ziemi w krzakach czy innych miejscach. A jeszcze inne takie jak lisy itp. swoje siedziby mają pod ziemią, i wychodzą z nich tylko na polowanie.

 

 

Czy wiecie jakie zwierzęta zamieszkują lasy? Oto niektóre z nich.

Jeż

Należy do zwierząt aktywnych o zmierzchu i w nocy. W dzień śpi ukryty pod kiściami i w podziemnych jamkach. O zmierzchu wychodzi z ukrycia i poszukuje pożywienia. Ma bardzo dobry słuch i węch. Nos jeża jest zawsze bardzo wilgotny i stanowi doskonały narząd dotyku. W momencie zagrożenia jeż nie ucieka ale zwija się w kolczastą kulkę. Jesienią gdy temperatura spada jeże zapadają w sen zimowy. Odżywiają się robakami, owadami, ślimakami, małymi płazami i gadami oraz ptasimi jajami, a czasem grzybami.

 

Mrówki

Żyją w zorganizowanej społeczności. Ich rodzina składa się z królowej, robotnic i żołnierzy. Mieszkają w lesie w miejscach zacienionych, budują swoje kopce (mrowiska) z drobnych gałązek i igieł sosnowych. Istnieją mrówki roślinożerne i wszystkożerne czyli żywią się zarówno pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym. Mrówki chronią drzewa i roślinność zjadając szkodniki. Mrówka zbudowana jest z głowy, tułowia i odwłoku oraz odnóży na przednich występują często specjalne haczyki do czyszczenia czułków i otworu gębowego.

 

 

Lis

Jest najpospolitszym drapieżnikiem w naszym kraju. Żeruje zarówno w lesie jak i na polu. Jest zwierzęciem mięsożernym. Jego główne pożywienie stanowią myszy, ale zjada również żaby, jaszczurki, ryby, ptaki, zające. Zamieszkuje norę, która ma wiele bocznych korytarzy. Nogi ma cienkie, krótkie, tułów długi, ogon (kita) długi i puszysty. Pysk ma długi i wąski, oczy skośne, uszy krótkie stojące na boki. Futro lisa jest kasztanowo – brązowe lub kasztanowo - żółte

 

 Ryś

Jest gatunkiem rzadkim i chronionym w Polsce. Ma szarożółte lub rude futro z ciemnymi cętkami., uszy ma zakończone charakterystycznymi frędzlami. Prowadzi nocny trub żucia, w dzień śpi i wypoczywa. Jest mięsożerny, żywi się leśnymi małymi i dużymi ssakami np. zające, sarny, jelenie, lisy a także gryzoniami i ptakami.

 

 

Dzik

Najpopularniejsze leśne zwierze. Samiec dzika jest nazywany odyńcem. Samica lochą a młode dziki są pieszczotliwie nazywane warchlakami. Dzik żywi się właściwie wszystkim co mu wpadnie do pyska, owocami, warzywami, szyszkami, korzeniami itp. Bardzo często ucztuje na polach niszcząc przy tym uprawy i bardzo denerwując gospodarzy. Dzik ma dwa bardzo duże i ostre kły, które służą mu do ataku, lub ostatecznie obrony przed innymi drapieżnikami. Dzik nie jest wielkim zwierzęciem, jest on średniej budowy, sierść ma zazwyczaj brązową, ale zdarzają się czarne dziki. Posiadają one dwa duże kły i mały ogon. Porusza się na czterech małych raciczkach. Dzik zamieszkuje lasy i łąki, kiedy przychodzi noc zasypia gdzieś w krzakach aby następnego dnia skoro świt ruszyć na poszukiwanie jedzenia.

 

Wiewiórka

Malutki puszysty, rudy zwierzaczek. Wiewiórka jest jednym z najmniejszych zwierzątek w lesie. To bardzo malutkie, szybkie i zwinne stworzenie. Mieszka w dziuplach wydrążonych w pniach, pozostawionych przez ptaki. Są to bardzo energiczne stworzenia, które potrafią bardzo szybko, dobrze i bez najmniejszych problemów skakać po drzewach, w celu ucieczki przed drapieżnikami, bądź w poszukiwaniu jedzenia, lub także w poszukiwanie nowego miejsca zamieszkania. Futerko wiewiórki jest w kolorze czerwono-rudym i białym, ma duży puszysty, kudłaty i śliczny ogonek, ostre pazurki i duże z ząbki równie ostre jak pazurki. Wiewiórki są zwierzętami roślinożernymi. Żywią się orzechami, szyszkami itp. Mały rozmiar powoduje iż mają wielu naturalnych wrogów takich jak lisy czy wilki, ale dzięki temu że są bardzo szybkie potrafią skutecznie przed nimi uciec na drzewo. Przez cały rok te małe zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, żeby nie musieć wychodzić na mróz w poszukiwaniu jedzenia.

 

Jeleń

Jest jednym z największych zwierząt w lesie. Jest to bardzo piękne zwierze, którego boją się nawet największe drapieżniki w lesie. Ma na głowie wielkie poroże, które służy mu do obrony podczas ataku drapieżników, lub innych jeleni. Samica jelenia nazywa się łania. Łanie mają na głowie tylko dwa malutkie różki w przeciwieństwie do samców, które na głowie mają wielkie i przerażające poroże. Jelenie mają sierść koloru brązowego. Mają mały ogonek i długie cztery nogi zakończone małymi czarnymi kopytkami. Kiedy jeleń jest w niebezpieczeństwie bardzo szybko ucieka z miejsca zagrożenia, i skacze między drzewami. Ten zwierzak jest roślinożerny. Żywi się liśćmi niskich drzew. Krzakami i korzeniami. W zimie leśnicy budują specjalne stojaki w których jest siano dla jeleni. Są również specjalne stojaki, których jest sól, którą uwielbiają jelenie. Jelenie żyją w dużych stadach co zapewnia im bezpieczeństwo przed drapieżnikami.

 

Zając

Mały, ale strasznie szybki. Zając jest to kolejny malutki mieszkaniec naszych lasów. Jest to bardzo płochliwe zwierze, które ma wprost doskonały słuch i przy nawet najmniejszym niepokojącym odgłosie w pobliżu niego w podskokach i slalomem bardzo szybko ucieka. Zając ma bardzo długie uszy, to właśnie dzięki nim ma tak doskonały słuch. Ma cztery łapki, na których skacze na dalekie odległości, Dzięki czemu z łatwością potrafi uciec swoim wrogom. Ma bardzo mały puszysty ogonek przypominający, kudłatą kulkę. Zając jest zwierzakiem roślinożernym, żywi się zazwyczaj trawą, owocami warzywami, korą drzew a także szyszkami itp. Zwierzaki tego gatunku mieszkają w norach pod ziemią, tam są bezpieczne i to właśnie tam spędzają większość dnia Zające są bardzo różnego koloru zaczynają od czarnego poprzez brązowe i szare aż do białego. Zając jak każdy zwierzak posiada ostre pazurki i dwa duże zęby z przodu, które pomagają mu chrupać twarde owoce i zdzierać korę z drzew.

 

Niedźwiedź brunatny.

Uważany jest za najpotężniejszego drapieżnika lądowego. Mieszka w trudno dostępnych nizinnych i górskich lasach. Niedźwiedź brunatny jest zwierzęciem wszystkożernym. Odżywia się jagodami, grzybami, wszelkimi owocami, cebulkami, nasionami i pędami roślin. Zjada również owady, łowi ryby, poluje na mniejsze i większe ssaki. Zimę spędza w zacisznym miejscu zwanym gawrą zapadając w sen zimowy. Jest to bardzo duże zwierze o grubej szyi, nieco wydłużonej głowie i masywnych łapach. Jego sierść ma kolor ciemnobrązowy.

 

 

Żmija zygzakowata

Gatunek węża jadowitego występującego w Polsce. Lubi podmokłe lasy, stosy kamieni i polanki. Jest zwierzęciem nocnym, w ciągu dnia często wygrzewa się na słońcu. Ciało ma zazwyczaj w kolorze ciemnozielonym lub brązowym, na grzbiecie nieco ciemniejszy „zygzak”. Żywi się małymi zwierzętami: kretami, żabami, gryzoniami.

 

 

Bielik zwyczajny

Duży ptak drapieżny, mylony z orłem. Ma szerokie prostokątne skrzydła o palczastych końcach. W odróżnieniu od skrzydeł jego ogon jest krótki. Żywi się rybami, ptactwem wodnym i padliną. Zobaczyć go można głównie przy zbiornikach wodnych np. rzekach, jeziorach.

 

 

Wilk

Jest to drapieżny ssak. Wilki są podobne do średniej wielkości psów np. owczarków niemieckich, ich sierść składa się z kilku rodzajów białych i szarych włosów. Żywią się innymi zwierzętami zarówno drobnymi jaki i dużymi np. jeleń uzupełnieniem jego diety są owoce i runo leśne. Wilki porozumiewają się w swojej grupie przez pozy i odgłosy – wycie. Wilki żyją w stadach – wataha.

 

 

Quiz o leśnych zwierzętach. Nie o wszystkich dziś mówiłam więc przekonajcie się czy znacie jeszcze inne zwierzęta. https://www.edziecko.pl/edziecko/13,143484,11835,te-zwierzeta-zyja-w-lasach-rozpoznasz-je-bez-problemu.html

 

Każde zwierzę zostawia ślady jest to trop. Zobacz jak wyglądają tropy wybranych zwierząt

 

Jeżeli macie możliwość i rodzice mają czas wybierzcie się na wycieczkę do lasu i poobserwujcie zwierzęta i rośliny. Ciekawe co zobaczycie.

 

Zadania na dziś

1. Jak mogliście zobaczyć i usłyszeć zwierzęta zamieszkujące lasy poruszają się w różny sposób: pełzają, latają, biegają. Wymień po 3 zwierzęta pełzające, latające i biegające.

2. Podzielcie na sylaby następujące wyrazy, powiedz głośno z ilu sylab składa się każdy wyraz: JEŻ, MRÓWKI, RYŚ LIS, DZIK, WIEWIÓRKA, JELEŃ ZAJĄC NIEDŹWIEDŹ, ŻMIJA, BIELIK, WILK.

3. Wykonaj kartę pracy nr 43

4. Zrób „Żmiję”. Potrzebujesz rolki po papierze toaletowym oraz karty nr 45 z wyprawki.

Dla chętnych zadania w pliku do pobrania