WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI

Wczoraj mówiliśmy o dzieciach z rożnych stron świata. Dowiedzieliście się jaki kolor skóry mają ludzie oraz jakie regiony zamieszkują. Dzisiaj również będziemy dalej poznawać dzieci z całego świata.

ESKIMOSI

To jest mały Eskimosek.
Ma czerwony z mrozu nosek.
Ma ubranko z futra foki ,

co mu mocno grzeje boki.
Szyła mama go synkowi
Kiedy tata ryby łowił.

Na Grenlandii zima trwa niemal przez cały rok. Nie ma tam drzew, a jedynie małe krzaczki , które zielenią się tylko przez kilka tygodni.

Jak myślicie , czy da się tam mieszkać w takim strasznym zimnie?
Co jest potrzebne aby wytrzymać w zimnie ? - bardzo ciepłe ubranie , czapka , rękawice , buty

Popatrzcie, to tak wygląda człowiek , który mieszka w zimnych krajach . To Eskimos.

Kurtka Eskimosa jest bardzo ciepła , żeby była cieplejsza nie zapina się jej tylko wkłada przez głowę. Wysokie buty jak i całe ubranie obszyte są futrem .Futro też mają pod butami na podeszwie , aby się nie ślizgać i szybko poruszać .

Mamy eskimoskie mają olbrzymie kaptury , większe niż tatusiowie – po to by nosić tam swoje malutkie dzieci . Nie wożą w wózkach ani sankach , tylko noszą w kapturach .

Popatrzcie jak wygląda dom Eskimosa. To igloo. Zrobiony jest z bloków lodu .

Wejście do niego jest bardzo malutkie . W środku jest jeden pokój .
Na stole stoi lampka , ale nie taka żarówką , tylko oliwna , pali się w niej foczy tłuszcz.
Lampka daje nie tylko światło, ale można się przy niej ogrzać.

INDIANIE

Indianie, to lud, który jest niezwykle interesujący. Od wielu lat dzieci bawią się w Indian i kowbojów, ponieważ Indianie mają w sobie tajemnicę i mądrość.

Pióropusze jednoznacznie kojarzą nam się Indianami. Nazywane przez Indian Warbonetami, te charakterystyczne nakrycia głowy, były zarezerwowane tylko dla najbardziej wybitnych wojowników. Było i jest zarówno talizman ochronny, jak i nakrycie głowy.

Każde indiańskie plemię, posiadało swój odrębny i unikatowy pióropusz, które wyróżniały ozdoby i pióra różnych ptaków. Plemiona Indian z Ameryki Północnej zgodnie proponowały pióropusz mężczyźnie, którego uważali za godnego, by nosił to wyjątkowe nakrycie głowy.

Indianie byli ludem koczowniczym, który zazwyczaj przemieszczał się z miejsca na miejsce. Każda indiańska rodzina miała własne tipi Czym jest tipi? Jest to rodzaj namiotu, od drewnianej konstrukcji. Do pokrycia drewnianego szkieletu używano zazwyczaj skór zwierzęcych, np. bizonów. Wiele osób naprzemiennie używa zwrotu tipi i wigwam.

Zapewne każdy słyszał o słynnych Indiańskich łódkach, czyli canoe. Jak powstawała taka łódź?

Indianie bardzo poważnie podchodzą do zasad, które ich plemiona wyznają od wieków. Zasadą, która była obecna niemalże we wszystkich plemionach, to ta, która mówiła, że każdego gościa należy przyjmować z szacunkiem. Nie powinno zabraknąć mu ani jedzenia, ani picia.

AFRYKAŃCZYCY

Ważnym elementem codziennego życia w nawet najbiedniejszych plemionach afrykańskich są stroje, ozdoby i biżuteria, a także maski – istotna część afrykańskiej kultury. Do wykonania ozdób i biżuterii wykorzystywane są często naturalne materiały dostępne w Afryce, jak porcelanki czy muszle.

Podstawową i najważniejszą grupą w życiu jest rodzina i to dla niej Afrykańczycy są gotowi poświęcić wszystko. Ogromnym szacunkiem darzone są starsze osoby, a rodziny nadal zamieszkują wielopokoleniowo pod jednym dachem. Ciekawa jest także kuchnia codzienna mieszkańców Afryki. Lokalne czynniki i tradycje łączą się w niej ze zwyczajami narzuconymi przez kolonizację tego kraju. Znajdziemy w więc w niej tradycyjne i powszechnie dostępne owoce – arbuzy i banany to najpopularniejsze i najtańsze z nich oraz warzywa, jak maniok oraz bataty, mleko czy produkty mięsne. W przeciętnej afrykańskiej wiosce, gdzie mieszkańcy nie są zbyt zamożni, ich codzienne pożywienie stanowi mleko, twaróg i serwatka.

Zapamiętajcie proszę poniższe nazwy domów w których mieszkają Eskimosi i Indianie.

- Eskimos- IGLO

- Indianie- Wigwam

Każde z wyżej przedstawionych dzieci, zupełnie różni się od siebie prawda?

Jakie są te różnice:

- kolor skóry

- strój

- styl życia

- kolor skóry

Kochani musicie zapamiętać, że ludzie na całym świecie różnią się od siebie. Bez względu na to jak wyglądamy i gdzie mieszkamy, każdy z nas ma takie sama prawa. Nie możemy wyśmiewać się z nikogo bo ktoś wygala inaczej niż my gdyż tak naprawdę wszyscy jesteśmy równi.

Na zakończenie zapoznajcie się z piosenką:

ZAPAMIĘTAJCIE:

WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI