DZIECI ŚWIATA

Wczoraj obchodziliśmy DZIEŃ DZIECKA, ostatnio dużo mówiliśmy o naszych rodzinach. Czy pamiętacie ważne daty:

21 I 22 STYCZEŃ- DZIEŃ BABCI I DZIADKA

26 MAJA- DZIEŃ MAMY

1 CZERWCA- DZIEŃ DZIECKA

23 CZERWCA- DZIEŃ OJCA

Popatrzcie proszę na poniższe zdjęcie i obejrzyjcie filmik.

Dobrze, poznaliście przed chwilą rożne dzieci. Jak widzieliście każde z tych dzieci wyglądało troszkę inaczej niż My. Różnimy się między sobą kolorem skory, kształtem oczu, kolorem włosów. Różnicie te istnieją dlatego, że nasz organizm czyli nasze ciało musi dostosować się do warunków klimatu, powierza w którym mieszkamy.

Dlatego też, dzieci np. mieszkające w Afryce mają kolor skóry czarny bo ta skóra chroni je właśnie przed słońcem.

Ludzie mieszkający w Azji mają niski wzrost, długi tułów, krótkie nogi, małą powierzchnię ciała, grube przetłuszczone włosy, płaską twarz, nisko osadzony nos, skośną szparę oczną. Budowa ciała zapewnia ochronę przed zimnem, minimalizując utratę ciepła. Oczy chronione są przed nadmiarem światła w okresie występowania okrywy śnieżne.

Biały kolor skóry maja ludzie mieszkający w Europie.

Czerwony kolor skóry mają z kolei Indianie, Eskimosi.

Poniżej macie mapę Świata na której dokładnie widać w jakich rejonach naszej planety mieszkają dzieci o różnych kolorach skóry.

A teraz zobaczcie w jaki sposób bawią się dzieci na świecie, a wasza jaka jest ulubiona zabawa?