Dzieci świata

Witam kochani!

Zaczynamy,

* Dzień dobry, witam Was.

Zaczynamy bo już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Razem to jesteśmy my.

Posłuchajcie piosenki ,,My dzieci świata” https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1tMVhhJH2Tzbp-v3k9gOnKHckPBjEfel6XQviPKHp1m6qgue-fphpYPeY&app=desktop

Jaka będzie tematyka dzisiejszych zajęć?

Dziś porozmawiamy o ludziach, a dokładniej dzieciach na świecie. Jak sądzicie czy wszystkie dzieci są takie same? Macie racje nie. A zastanówcie się czym się różnią od siebie dzieci na świecie np. kolorem i kształtem oczy, kolorem i strukturą włosów, kolorem skóry, kształtem nosa, strojem. Wygląd dzieci w dużej mierze zależy od części świata, w której mieszkają.

Na początek zobaczcie filmik przedstawiający dzieci z różnych stron świata. https://www.youtube.com/watch?v=UP9P0uB2Llw&feature=emb_title

My mieszkamy w Polsce. Polska znajduje się w Europie dlatego jesteśmy Europejczykami. Dzieci, które mieszkają w Azji nazwiemy Azjatami. A jak nazwiemy dzieci, które mieszkają w Afryce, Ameryce. Zobaczcie ilustracje przedstawiające dzieci z różnych stron świata, przeczytajcie krótką informację na ich temat oraz wymieście cechy charakterystyczne danego dziecka.

AMERYKA PÓŁNOCNA – INDIANIN (Ryczący Bawół)

Życie Indian.
Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki. Żyli oni w plemionach, na czele których stali wodzowie. Indianie najczęściej mieli czarne długie włosy, śniadą cerę, nosili głównie ubrania uszyte ze skóry, a mężczyźni zakładali pióropusze. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do dziś.

GRENLANDIA – ESKIMOSEK ODARPI

Eskimosi:
Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez psy.

AZJA – JAPONIA (Kiem-an-fu)
Japonia:
Daleko na wschodzie Azji leży Japonia. Nazywamy ją Krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew. Japonia zwana jest również Krajem Wschodzącego Słońca. Japończycy słyną na świecie z wielu pięknych tradycji. W czasie świąt i uroczystości zakładają swoje tradycyjne stroje - kimona, które przypominają szlafroki. Spotykając się na wspólnych posiłkach, klęczą wokół niskiego stołu, a jedząc potrawy z ryżu posługują się pałeczkami.

INDIE –HINDUSKA
W Indiach nietykalnym zwierzęciem jest krowa. Bardzo popularne są ostatnio filmy Bollywood, w których wszyscy tańczą i śpiewają. Kobiety ubierają się tak jak ja – mają na sobie SARI oraz BINDI dla ozdoby, przynoszące szczęście. W niektórych wioskach w moim kraju podróżuje się na słoniach.

AFRYKA – MURZYNEK BAMBO

Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej. Jest tam bardzo ciepło.. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata - Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 - 150 cm wzrostu.

HAWAJE
Hawaje to piękny, obfity w zieleń kraj składający się z 8 wysp. Na wyspie Maui podczas znanego tańca hula hula tancerki stroją się w różowe kwiaty. Mieszkańcy każdej wyspy mają inne kolory kwiatów – prowadząca pokazuje wyspę i prosi chętne osoby, aby dopasowały kolor kwiata do wyspy. Opowiada także o elementach swojego stroju – kwiatach, spódniczce)

Czy to, że jesteśmy inni jest dobre? Wyobraź sobie, że na świecie wszyscy ludzie wyglądają tak samo. Mają jednakowy kolor skóry, włosów i oczu. Mówią tym samym językiem, mają taki sam wzrost i wagę, a także takie same domy, samochody i ubrania. Czy chciałbyś żyć w takim świecie? Jak poznałbyś wtedy swoją mamę, tatę oraz rodzeństwo? Czy świat w którym mieszkamy nie jest bardziej kolorowy i ciekawszy?

Różni nas nawet sposób witania się. Nie dla wszystkich jest oczywiste, że nasze „Dzień dobry!”, choć miłe i przyjazne, nie dla każdego na świecie będzie zrozumiałe. Spójrzcie na poniższe plansze, a dowiecie się, jak witają się ludzie z różnych stron świata. Koniecznie przywitajcie się tak z Waszymi rodzicami.

PAMIĘTAJ!!!

Otaczający nas świat jest bardzo barwny i różnorodny. Nie tylko świat przyrody jest nietuzinkowy, ale również my ludzie bardzo się od siebie różnimy. W zależności od danej szerokości geograficznej możemy spotkać ludzi którzy bardzo różnią się od siebie – nie tylko kolorem włosów, oczu ale również skóry i rysami. Także ich obyczaje i zachowania są różne. Sprawia to, że świat jest bardzo ciekawy i niestereotypowy. Bez względu jednak na rasę czy kolor skóry człowieka - należy wszystkich ludzi traktować w równy sposób i godnie.

Dzisiejsze zadania w załączniku