Pomagamy rodzicom

Dzień dobry kochane dzieciaki!

Zaczynamy,

* Dzień dobry, witam Was.

Zaczynamy bo już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Razem to jesteśmy my.

Wczoraj był Dzień Matki, mam nadzieję, że wasze mamy dzięki wam poczuły się jak królowe. Wcześniej rozmawialiśmy o różnych możliwościach spędzania czasu z rodzicami. A dziś porozmawiamy o tym jak możemy pomóc rodzicom w domu.

Na początek posłuchajcie opowiadania.

1. Opowiadanie „Krasnoludek” do podkładu https://www.youtube.com/watch?v=ZPDpTAvjpVA (wg J. Andrychowska-Biegacz, Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych)

Dzieci zamykają oczy, w tle słuchać muzykę Straussa, a rodzic spokojnie opowiada:

Wyobraź sobie małe drzwiczki, których często szukałeś, ale nigdy nie mogłeś znaleźć. Teraz same otwierają się przed Tobą. Znajduje się za nimi kraina krasnoludków, maleńkich ludzików z długimi, srebrnymi brodami i czerwonymi czapeczkami na głowach. Rządzi tam mądry i sprawiedliwy król, który rozsyła swoich poddanych po całym świecie. A krasnoludki dwoją się i troją, by pomóc innym: a to pozmywają naczynia, to poukładają rozrzucone rzeczy, odkurzą, wyniosą śmieci, pomogą przynieść ciężkie siatki zakupów, wyczarują pyszne kanapki, gdy ktoś nagle zrobi się głodny, zaopiekują się bratem, kiedy ty właśnie masz gości, a i w lesie pomogą odnaleźć zagubioną ścieżkę – takie z nich wspaniałe istotki. Przyjemne jest więc życie krasnoludków, bo zawsze ktoś na nich czeka z radością. A czy ty chciałbyś zostać maleńkim ludzikiem w czerwonej czapeczce, niosącym radość swymi pomocnymi rączkami? Król może, ale tylko na chwilę zamienić cię w krasnoludka. Wyobraź sobie, że stajesz się coraz mniejszy i mniejszy …a teraz otwórz oczy i powiedz, jak mógłbyś pomóc w swoim domu.

Jak wyglądały krasnoludki? Co robiły krasnoludki w malutkim domku? W jaki sposób pomagały krasnoludki? Jakie prace wykonują w domu twoi rodzice? Co robi mama, tata, rodzeństwo? Spójrz na obrazki załączone w galerii zdjęć a dowiesz się jakie prace m.in. wykonują rodzice w domu. Zastanów się w czym mógłbyś pomóc swojej mamie?

Posłuchajcie kilka razy piosenki, zastanówcie się nad jej treścią. https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w

Czy wy wykonujecie te czynności w domu. Weźcie sobie do serca słowa piosenki i już zawsze pamiętajcie.

KAŻDY Z WAS MA WSPANIAŁĄ RODZINĘ, A MIESZKAJĄ WE WSPÓLNYM DOMU NALEŻY SOBIE NAWZAJEM POMAGAĆ.

Na koniec muszę wam o czymś powiedzieć.

Otrzymałam list zaadresowany GRUPA ZIELONA W PRZEDSZKOLU W FAŁKOWIE – to wy.

Posłuchajcie co jest w nim napisane.

Drogie dzieci!
Znam waszych rodziców. Bardzo ich lubię. Martwi mnie jednak ich ciężka praca. Chętnie bym im pomógł, ale jestem już stary i słaby. Wy natomiast możecie wykonać pewne prace w domu, aby waszym rodzicom było lżej. Proponuję, abyście wykonali taką pomocną dłoń, która będzie przypominała wam o waszych obowiązkach domowych.

Liczę na Was dzieciaki.

Skrzacik

Ja również na Was liczę i życzę miłego dnia.

p. Beata

Zadania na dziś

1. Wykonaj prośbę Skrzacika. Poproś o odrysowanie swojej dłoni na kartce papieru, a następnie narysuj na niej te obowiązki domowe, w których będziesz pomagał rodzicom. Jeżeli bardzo nie chcesz rysować poproś dorosłego o zapisanie ich. Każdy palec to przynajmniej jeden obowiązek. Narysowaną dłoń wytnij i przyklej w widocznym miejscu aby zawsze pamiętał o swoich obowiązkach.

2. Wykonaj karty pracy (załącznik 1 – 3, do wyboru załącznik 4 lub 5)

Dla chętnych załącznik 6 i 7