SMUTEK

SMUTEK

Wczoraj mówiliśmy o tym co się z nami dzieje kiedy jesteśmy źli. Dzisiaj chciałam się Was zapytać co robimy kiedy jesteśmy smutni. Część z Was płacze i po naszej twarzy co wtedy płynie? Tak to są ŁZY.

 

Łzy to substancja nawilżająca i oczyszczającą, która chroni oko przed zarazkami. Łzy składają się głównie z wody, niewielkiej ilości soli oraz substancji bakteriobójczych. Bez niej nos czy gałki oczne stałyby się łatwym wejściem do naszego organizmu dla groźnych bakterii. Nad oczami znajdują się dwa gruczoły, które nieustannie produkują łzy. Stamtąd łzy spływają kanalikami, a ich nadmiar jest odprowadzany do nosa. Dlatego gdy płaczemy, musimy wydmuchać nos. Gdy oko zostaje podrażnione, łez jest tak dużo, że kanaliki nie nadążają ich odprowadzać. Oczy łzawią, na co nie mamy żadnego wpływu. Więcej łez jest produkowanych również wtedy, gdy przeżywamy silne emocje, np. smutek, radość. Łzy pojawiają się na skutek tego, co czujemy, albo są wynikiem naszych myśli czy wspomnień. Płacz jest nam czasem bardzo potrzebny, działa pozytywnie na organizm: obniża ciśnienie krwi, dotlenia mózg, powoduje spadek napięcia emocjonalnego. Niektórzy uważają płacz za oznakę słabości, inni doceniają wrażliwość płaczących. Niewątpliwie jednak płacz jest naturalną reakcją naszego organizmu.

 

A czy znacie jakieś zwroty związane ze łzami?

 

  • czysty jak łza- oznacza czysty, niewinny, uczciwy

 

  • krokodyle łzy- oznacza okazywanie nieszczerego żalu

 

  • śmiać się do łez- śmiać się tak długo, aż się popłaczemy

 

  • śmiać się przez łzy- oznacza to kiedy jest nam smutno płaczemy, ale np. ktoś w tym samym czasie chce nam poprawić humor i zaczynamy się śmiać mimo że łzy nam płyną

 

  • tonąć we łzach- - mocno, rozpaczliwie płakać, zalewać się łzami