Ach te emocje!

The Shared Emotions of Customers and Employees

WITAJCIE...

 

Jak już wiecie, każdy z nas często działa pod wpływem emocji. Emocje nie są złe, są potrzebne, żeby poznać samego siebie. Dlatego nawet wtedy, kiedy czujecie złość, i pod jej wpływem krzyczycie, uderzycie kogoś lub pokażecie język, to emocje nadal są dobre, ale złe jest zachowanie. Emocje towarzyszą nam przez całe życie, dlatego warto je oswoić, czyli najpierw je poznać i nazwać, a potem zastanowić się, jak można je okazywać.

Co możemy zrobić, gdy jesteśmy smutni?

Na to też jest kilka sposobów!

 

 

Skuteczne sposoby na pozbycie się smutku:

  • 1. To takie, które pozwolą nam na przemyślenie smutku i zobaczenie tego co naprawdę cenne np.:

- Jak mi smutno ponieważ dokuczałem/am koledze i on teraz nie chce mnie zaprosić do zabawy, to odkrywam to co jest naprawdę cenne czyli przyjaźń z nim, więc nie warto mu dokuczać.

- Jak mi smutno ponieważ nie dostałem/am tego czego chciałem/am od rodziców to mogę docenić to co naprawdę ważne czyli troskę rodziców o mnie i ich miłość do mnie ponieważ dają mi wszystko co tylko mogą choć nie zawsze jest to tym o czym marzę.

Jak Cię coś teraz trapi i jest Ci smutno pomyśl dlaczego? Smutek Ci podpowie. Emocje   potrafią mówić, zawsze nas o czymś informują.

  • 2. Opowiedzenie innym o naszym smutku. Wysłuchanie nas przez przyjaciela albo rodzica albo rodzica, który jest najlepszym przyjacielem dziecka, jego słowa dodają poczucia otuchy i wsparcia. Pamiętajcie razem zawsze łatwiej znaleźć sposób na rozwiązanie zagwostki smutku i pożegnanie go.
  • 3. To takie, które poprawiają humor. Żarty, sztuczki wykonywane przez przyjaciela, śmieszne miny i gilgotki, zabawa zabawną zabawką, zobaczenie czegoś śmiesznego.

 

Zabawy na poprawę humoru:


1. ROBIENIE ŚMIESZNYCH MIN 

  

 

 2. OGLĄDANIE, CZYTANIE, SŁUCHANIE ŚMIESZNYCH BAJEK. 

     Jest to świetny sposób na poprawę humoru i spędzenie wspólnego czasu w domu. 

 

3. ,,Ludzik Dziwaczek - Cudaczek"

Zrób bajkowego, śmiesznego, kosmicznego, trochę a nawet bardzo dziwnego ludzika z plasteliny, na którego jak spojrzysz od razu poprawi Ci się humor. Powieś go w ramce lub połóż w widocznym miejscu i korzystaj z jego super mocy zawsze kiedy bedzie taka trzeba. Inspiracje w garerii zdjęć ramki w załącznikach.

 4. EMOCJE

Na sporym arkuszu papieru wypisujemy określenia uczuć: radość, przerażenie, smutek, zniechęcenie, gniew, czułość itp. Określeń powinno być tyle, ile osób bierze udział w zabawie. Każdy wybiera sobie jedno określenie i prezentuje siebie w roli osoby przeżywającej jakieś uczucie; w naszym przykładzie: radosnej, przerażonej, smutnej, zniechęconej, zagniewanej, rozczulonej itp. Pojedyncza prezentacja nie powinna trwać dłużej niż dwie minuty. Zaczynamy od pokazania odpowiedniej miny, następnie wzmacniamy efekt gestem ręki, potem wykonujemy jakieś ruchy, wydajemy dźwięk i w końcu wypowiadamy jedno słowo. Reszta ocenia, czy wypadliśmy przekonująco i czy na co dzień zachowujemy się podobnie.

 Jak się teraz czujesz?

 

W plikach do pobrania znajdują się karty pracy.

 Jedna z nich pokazuje, co możecie czuć, gdy jest Wam źle. 

Na innej są rebusy do rozwiązania. 

Kolejna to twarze dzieci, na których dorysujcie różne miny i nazwijcie czy to smutek czy radość itd.

Jest jeszcze jedna - po angielsku. Rodzice Wam przeczytają, jak nazywamy emocje w języku angielskim.

- happy - szczęśliwy

- excited - zachwycony

- surprised - zaskoczony

- bored - znudzony

- cool - spoko

- sad - smutny

- confused - zmieszany

- angry - zły

- hungry - głodny

- embarrassed - zawstydzony

 

A teraz zabawa na lepszy humor

https://www.youtube.com/watch?v=l4WNrvVjiTw

 

 p. Ania