Dzień dobry Kochani!!!

Dziś obchodzimy 100 rocznicę urodzin Wielkiego Polaka – Jana Pawła II – papieża. Urodził się on 18 maja 1920 roku w Wadowicach czyli dokładnie 100 lat temu. Mimo że nie żyje wspominają go wszyscy na całym świecie. Papież Jan Paweł II został ogłoszony przez kościół katolicki świętym.

Posłuchajcie opowiadania o Karolu Wojtyle bo tak naprawdę miał na imię i nazywał się papież, imię Jan Paweł II przyjął dopiero po tym jak został papieżem.

Opowieść ta zaczyna się dawno, dawno temu, kiedy na świecie nie było ani was, ani waszych rodziców ani nawet babci ani dziadka. Ale słuchajcie uważnie, bo to nie jest bajka, tylko prawdziwa historia.

W małym polskim mieście Wadowice, urodził się pewien wyjątkowy chłopiec. Miał na imię Karol, a nazywał się Wojtyła. Jego mama miała na imię Emilia a tata Karol. Karol był bardzo grzecznym oraz bardzo dobrym chłopcem i miał coś wyjątkowego: miał piękne serce w którym mieszkał Jego najlepszy Przyjaciel Pan Bóg. Karol bardzo często się modlił, czyli rozmawiał ze Swoim Najlepszym Przyjacielem Panem Bogiem, a wtedy jego serce stawało się jeszcze piękniejsze.
Kiedy Karol Wojtyła był już duży to wszyscy myśleli, że zostanie sławnym aktorem albo że będzie pisał wiersze. Ale pewnego dnia, kiedy Karol się modlił usłyszał w swoim sercu cichy głos:
-Karolu, Karolu, pójdź za Mną.
-Czy to woła mnie Pan Bóg?- zastanawiał się
Karol i zaczął się jeszcze bardziej modlić a jego serce stawało się jeszcze piękniejsze. Modląc się Karol odkrył, że to zaprasza go Sam Pan Bóg i postanowił, że zostanie księdzem.
I rzeczywiście, Karol Wojtyła został księdzem a po wielu, wielu latach został wybrany na papieża czyli zastępcę pana Jezusa na Ziemi. Jako papież przyjął imię Jan Paweł II i podróżował po całym świecie, żeby mówić wszystkim ludziom, że Pan Bóg ich bardzo kocha.
A po swojej śmierci został ogłoszony świętym. To znaczy, że jest teraz bardzo blisko swojego Najlepszego Przyjaciela Pana Boga w niebie, który przytula Go do Swego
Serca.

Posłuchajcie pytań i powiedzcie czy są to prawda czy fałsz.

Bohater opowiadania nazywał się Karol Wojtyła. Karol Wojtyła pochodził z Francji. Karol Wojtyła został aktorem. Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Jako papież Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł I? Jan Paweł II po swojej śmierci został ogłoszony świętym. Święty to prawdziwy przyjaciel Pana Boga. W sercu Jana Pawła II mieszkał jego najlepszy przyjaciel Pan Bóg.

Jan Paweł II bardzo lubił przyrodę i dzieci. Z dziećmi zawsze często się spotykał. Posłuchaj co jeszcze lubił

Jan Paweł II  Jadwiga Daniek-Salawa

Jan Paweł II – papież Polak,

który otwierał różne bramy

kluczem miłości i dobroci,

był przez wszystkich kochany.

Przytulał dzieci do serca swego.

Nawet chorych uzdrawiał.

W modlitwie o wszystkich pamiętał

i cały świat pozdrawiał.

Podziwiał tęczę na niebie,

kochał zwierzęta i rośliny,

widokiem gór zawsze się wzruszał,

lubił jeziora, rzeki i doliny.

Jeździł w zimie na nartach,

kajakiem kochał pływać,

po górach sprawnie chodził

i z młodzieżą lubił przebywać.

Szanował przyrodę dookoła.

Dzielił się płaszczem i butami,

swoją miłością i dobrocią

i ciężką pracą z robotnikami.

Uczył nas życia w prawdzie,

szacunku do świata całego,

życia w pokoju i dobroci

nawet do wroga każdego.

Teraz zaś w niebie ze świętymi

cieszy się swego życia owocami.

Ojcze Święty – Janie Pawle II

módl się za nami

Ten papież już nie żyje, a obecnie papieżem jest inna osoba. Jednak papież Jan Paweł II był wyjątkowym papieżem, a nam, Polakom, był szczególnie bliski dlatego, że był naszym rodakiem, czyli pochodził tak jak my z Polski. Rozsławił nasz kraj na całym świecie.

Papież Polak bardzo kochał dzieci i młodzież. To on zainicjował spotkania młodych katolików w 1986 roku, obchodzone do dziś są to ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY.

Teraz posłuchajcie ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II – na pewno ją znacie. https://www.youtube.com/watch?v=0qzLRlQFFQ4

Na koniec jeżeli chcecie przeczytajcie jeszcze raz krótką historie życia Karola Wojtyły oraz obejrzyjcie zdjęcia przedstawiające papieża w różnym wieku.

Zadanie dla chętnych

1. Narysuj serce a w nim dobry uczynek, który zrobiłeś.

2. Pokolorujcie wybraną ilustrację przedstawiającą Jana Pawła II