Bo rodzinę fajnie mieć

RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY

Drogie dzieci,

Dziś - 15 maja obchodzimy dwa bardzo ważne święta!

piwerwsze z nich to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZINY

a drugie to DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI.

- RODZINA -

Każdy z nas ma rodzinę i bardzo dobrze. Wyobrażacie sobie życie, gdyby nie było mamy albo taty albo brata albo siostry czy też babci i dziadka? Ojjj... nasze życie byłoby smutne i nudne. Nikt nie powinien być sam. Chociaż czasami się denerwujemy, bo mama czegoś nie pozwoliła lub siostra popsuła ukochaną budowlę z klocków to i tak wiemy, że rodzina jest nam bardzo potrzebna. A do czego?

Zastanówcie się wspólnie z mamą lub tatą, do czego potrzebna jest rodzina.

Powiem Wam coś po cichutku: ja moją Różę kocham najbardziej na świecie i jest dla mnie bardzo ważna.

Ciekawe co Wam powiedzą Wasi rodzice na uszko :)

Dziś proponuję Wam, abyście wspólnie ze swoją rodziną spędzili razem trochę czasu. Może mama zrobi jakąś pyszną niespodziankę dla Was, może wybierzecie się wspólnie na spacer lub zagracie w ulubioną grę. Spróbujcie nie kłócić się z rodzeństwem tylko wspólnie bawić.

Pamiętajcie, że rodzina ma zadanie się kochać, wspierać i szanować.

Razem można przetrwać różne chwile - te fajne, dobre, ale też takie mniej przyjemne.

Posłuchajcie wiersza:

„JADĄ GOŚCIE” – M. Olechowska, D. Raczyńska

Wreszcie nadeszło to upragnione,
To wyczekane i wyśnione,
Moje marzenie o 6 świeczkach.
Dzisiaj zostanie spełnione.

W domu wielka wrzawa od rana;
Mama nie wyspana, ale roześmiana.
Duży stół nakrywa tata,
Bo zawita tu pół świata.

Już wybiła ta godzina,
Właśnie schodzi się rodzina –
Dzwonią do drzwi: dziadek, babcia,
Wujek Krzysio, ciocia Sabcia.
Dziadka Tadka też witamy,
To jest tata mojej mamy.

Coraz więcej jest radości,
Coraz więcej wchodzi gości.
Wszyscy już przy stole siedzą,
Tort urodzinowy jedzą.

A teraz odpowiedzcie na pytania:

„Kto był na urodzinach?”, „Jak nazywają się osoby przybyłe do domu chłopca?”, „Ilu było gości?”, „Kto należy do rodziny „bliższej”, a kto do „dalszej”?” – dzieci swobodnie wypowiadają się na temat uroczystości urodzinowej bohatera.

****************************************

Drugie święto, które dziś obchodzimy to "POLSKI DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI"

Pamiętacie piosenkę?

Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Na koniec posłuchajcie i popatrzcie na te piękne kwiatki:

Jeśli macie ochotę to zapraszam do stworzenia pięknej pracy plastycznej:

Życzę Wam cudownego, pełnego uśmiechu i miłości dnia oraz każdego następnego również :)

p. Ania