Niezwykłe instrumenty

Witam Was dzieci i zapraszam do dalszej podróży po świecie muzyki.

Wczoraj dowiedzieliście się, że dźwięki są wszędzie i że nie tylko instrumenty muzyczne wydają dźwięki. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać niezwykłe instrumenty na których można tworzyć muzykę. Niezwykłe, bo stworzone z tego, co tak naprawdę jest w zasięgu każdego człowieka. Na przykład - grzebień. Tak, zwykły grzebień, na którym można grać, Wystarczy grzebień i papierowa serwetka lub foliowa torebka. Posłuchajcie sami :-)

 

https://youtu.be/PpPSLRLARXo

Instrumentem, na którym też można pięknie grać może być zwykły liść, słomka lub też trzcina. Oczywiście, trzeba trochę potrenować, żeby muzyka płynęła swobodnie, ale "bez pracy nie ma kołaczy" - tak mówi stare przysłowie.  Posłuchajcie, jak pięknie można grać na instrumentach, które dała nam Matka Natura:

 https://www.youtube.com/watch?v=GLpMpXjf8PM&feature=youtu.be

Niezwykłym instrumentem jest The Singing Ringing Tree - który wygląda jak drzewo i stanowi wielką atrakcję w East Lancashire w Anglii. Składa się z metalowych rur różnej długości, ułożonych w różnych kierunkach. Jedynym muzykiem, który na nim gra jest ...wiatr! Z każdym podmuchem wiatru ten przedziwny instrument wydaje inne dźwięki, a koncert nigdy się nie kończy. Posłuchajcie:

https://youtu.be/dRYlblqXUmk

Na zakończenie dzisiejszej wędrówki w poszukiwaniu zadziwiających instrumentów zapraszam Was na koncert. Usłyszycie muzykę i zobaczycie instrumenty, o jakich chyba nawet nie słyszeliście. Warto je poznać i posłuchać muzyki, bo i instrumenty i muzyka w takim wykonaniu są niezwykłe.

 https://youtu.be/oCYHMVlQezA

******************************************************************************

ZABAWY RYTMICZNE

Rytm – każdy z nas zna to słowo. Jednak czy zastanawiałaś się kiedyś po co jest on nam w ogóle protrzebny? Do czego służy i skąd się bierze? W zależności od tego w jakim kontekście użyjemy tego słowa, rytm ma wiele definicji. Jeśli prześledzimy je nieco wnikliwiej zobaczymy jednak, że mają wspólny element. W skrócie bowiem można powiedzieć, że rytm to regularne powtarzanie się czegoś w jednakowych odstępach czasu lub w jednakowych odległościach w przestrzeni.

W odniesieniu do muzyki rytm jest jednym z jej podstawowych elementów. Składają się na niego nie tylko dźwięki, ale również pauzy (których w muzyce również się używa). Razem z beat’em jest on trzonem muzyki, tworząc dźwięk, melodię i ruch. Rytm jest tym, co sprawia, że zaczynamy ruszać się gdy tylko usłyszymy ulubioną melodię oraz tym, co sprawia, że nasze ciało faluje w sobie tylko znany sposób (tzw. feeling :)). Spróbujcie zatańczyć i sprawdźcie czy tak jest:

https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs

 Zabawa:

Rytmiczne kubki

Do tej zabawy potrzebujemy minimum dwóch osób (ale im więcej tym fajniejsza zabawa ???? ). Potrzebne nam będą do niej plastikowe kubeczki – dla każdej osoby po jednym. Siadamy z dzieckiem na przeciw siebie (lub w kole, jeżeli osób jest więcej). Każdy stawia swój kubeczek do góry dnem przed sobą. Rodzic – jako lider zabawy (przynajmniej na początku) konstruujesz prostą sekwencję rytmiczną i pokazujesz ją dziecku. Próbujecie wykonać ją wspólnie. Później wymyślasz kolejną sekwencję – możesz przy tym nieco zwiększać poziom trudności, ale pamiętaj, aby był on wciąż w zasięgu możliwości Twojego dziecka. Na przykład: 

– jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka dalej (tam | ta – dam)
– jedno kalśnięcie + przesunięcie kubka + jedno klasnięcie (tam | ta – dam – tam)
– jedno klaśnięcie + uderzenie w kolana / o podłogę + jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka dalej (tam | tam | tam – ta – dam)

 Na początku bardzo dobrze jest powiedzieć dziecku całą sekwencję na głos – dużo lepiej i łatwiej się wtedy ją koduje. Taka zabawa rozwija umiejętność koncentracji, skupienia uwagi, pamięć, motorykę czy koordynację.

Na zakończenie przypomnijcie sobie zabawę "Jestem muzykantem"

https://www.youtube.com/watch?v=3UYIl4iwnO4

 

 

Wesołego dnia Wam życzę - p. Ania