W bibliotece

Dziś kochani jest święto bibliotekarza i z tej okazji zabieram Was na wycieczkę do biblioteki... niestety tylko wirtualnie-https://www.youtube.com/watch?v=7TJtWPGdwSM

Z czym kochani kojarzy wam się to miejsce???

Biblioteka to miejsce gdzie możemy wypożyczyć książkę. Wypożyczać to znaczy zabrać do domu książkę, przeczytać i oddać znowu do biblioteki. Wypożyczając książkę nie potrzebujemy pieniążków tak jak w księgarni, ale książka z biblioteki nie może z Nami zostać w naszym domu na zawsze-pamiętajcie musimy ją zwrócić!!!

Posłuchajcie-"Kłopoty w bibliotece" – Marcin Przewoźniak
Książkom w pewnej bibliotece
nudziło się tak dalece,
że ni z tego, ni z owego
zaczęły grać w chowanego.
Calineczka się schowała
za ogromny Atlas ryb.
Szukał krasnal Hałabała,
gdzie się przed nim Plastuś skrył?
Tak się wszystkie wymieszały,
że ta pani w bluzce w prążki
chodzi tutaj już dzień cały,
nie znajdując żadnej książki.

Rozmowa dotycząca treści wiersza:
- Co stało się pewnego razu w bibliotece?
- Jakie bajkowe postacie występowały w wierszu?
- Czym różni się biblioteka od księgarni?

Dziś proszę Was abyście swoją księgarnie zamienili w bibliotekę-Rodzicu wraz z dzieckiem urządź kącik książki z dostępnych publikacji własnych. Pokaż dziecku książki różnej wielkości oraz o różnej tematyce.
Następnie wspólnie ustalcie zasady korzystania z biblioteki:

– pożyczamy jedną książkę i oglądamy ją lub czytamy przy wyznaczonym miejscu
– po skończeniu oglądania lub czytania odkładamy książkę na miejsce
– szanujemy książki – nie niszczymy, nie zaginamy kartek, nie rysujemy po nich

W galerii mam dla Was kartę biblioteczną, ponieważ bez niej nie możemy wypożyczyć książki. Musimy okazać ją bibliotekarzowi-aby zapisał nasze imię i nazwisko oraz tytuł książki, którą wypożyczamy.

Rozmowa na temat ulubionych książek.
Najpierw Rodzic opowiada o książkach, które najbardziej lubi, i wyjaśnia, dlaczego je lubi.

Następnie dziecko opowiada o swoich ulubionych książkach.

Spróbujcie kochani ułożyć książki na półce od największej do najmniejszej.

„Jesteśmy bohaterami z bajek” – zabawa ruchowa.
Rodzic wypowiada nazwę postaci z bajki (np. smok wawelski, Kot w Butach, krasnoludek, olbrzym, wilk), a zadaniem dziecka jest zaprezentować tę postać ruchem, mimiką.

A na koniec mam dla Was kilka zadań jeśli ktoś z Was ma ochotę, kilka ciekawostek o książkach oraz dyplomy wspaniałych młodych czytelników.

Pośpiewajcie w Waszej bibliotece tą pioseneczkę: https://www.youtube.com/watch?v=aGfrMwIbPTY

A z okazji Dnia Bibliotekarza życzymy wszystkim Pracownikom Biblioteki w Łubowie niegasnącego entuzjazmu, wytrwałości i kreatywnych działań w propagowaniu czytelnictwa.

Dzięki Waszej pracy wszyscy, którzy kochają literaturę i czerpią z niej wiedzę czują się bogaci i doceniają piękno kultury. Wasz wkład w upowszechnianie wiedzy jest nieoceniony, dlatego jeszcze raz dziękujemy i składamy Wam najlepsze życzenia-satysfakcji z wykonywanej pracy i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Dyrekcja, dzieci oraz Grono Pedagogiczne

Przedszkola nr 1 w Fałkowie