Kto jest potrzebny, aby powstała książka?

Dzień dobry!

Zaczynamy,

* Dzień dobry, witam Was.

Zaczynamy bo już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Razem to jesteśmy my.

Wiesz już, że aby powstała książka potrzebny jest papier, który robimy z drzewa. Wiesz również z jakich elementów zbudowana jest książka. Dziś dowiesz się jak powstaje książka. Nad jej powstaniem pracuje dożo ludzi. Na początek posłuchaj opowiadania.

W bibliotece”

Zofia Stanecka

- Cieszę się, że przyszliście do naszej biblioteki. Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić.

- Bibliotekarka uśmiechnęła się miło. - Już za chwilę przyjdzie autorka, ale najpierw chciałam was o coś zapytać. Kto z was wie gdzie pracuje pisarz?

- W bibliotece – zawołała Basia

- w pisarni – przekrzykiwali się Olaf z Karolem.

- Oj taki, przydałoby się ay istniały takie miejsca jak pisarnie – powiedział ktoś rozbawionym głosem.

Basia odwróciła głowę. W progu sali stała pani z plakatu.

- Mam na imię Różą – powiedziała, gdy dotaszczyła torbę pod tablicę. - Zajmuję się pisaniem oraz ilustrowaniem książek. Ilustruję w domu, a piszę wszędzie tam, gdzie mogę usiąść z laptopem lub notesem i pomyśleć. Bo w pracy autora mylenie jest bardzo ważne. Myślenie i coś jeszcze. Co sprawia, że można tworzyć nowe opowieści, rysować i marzyć … To coś nazywa się …

- Czekolada! - zawołała Basia. Mama nigdy nie siada do pracy bez czekolady.

Autorka roześmiała się.

- Czekolada rzeczywiście bywa pomocnicza w myśleniu, ale chodziło mi o coś innego . O super – moc, z której korzysta każdy pisarz lub ilustrator, gdy tworzy książki. Moc na literkę „w”.

- Wrotki! - ucieszył się Karol.

- Wy-ob – podpowiadała autorka (…)

Odpowiedz na pytania:

Co miała na myśli autorka? (wyobraźnia) Dlaczego pisarce w pracy potrzebna jest wyobraźnia? Czym jeszcze, oprócz pisania zajmowała się autorka, z kim spotkały się dzieci? Kto jeszcze jest potrzebny aby powstała książka?

Czy jesteś pewien, że wymieniłeś wszystkie osoby potrzebne do tego aby powstała książka. Sprawdź oglądając film.

Czyli podsumowując kto jest potrzebny do powstania książki?

- autor – tworzy, pisze książki

- ilustrator – wykonuje ilustracje do książek

- grafik – składa tekst i ilustracje w całość

- wydawca – decyduje czy książka ma powstać

- redaktor – osoba, która poprawia ewentualne błędy autora, jednak nie zmienia treści

- drukarnia – miejsce gdzie drukowane są książki

Poniżej zamieściłam obrazki przedstawiające wszystkie etapy powstania książki

Zdania dla was:

1. Podziel na sylaby słowa: książka, autor, ilustrator, redakcja, grafik, wydawca, redaktor, książka, okładka, grzbiet. Wymyśl inne wyrazy związane z książkami i podziel je na sylaby.

2. Wytnij historyjkę obrazkową (możesz ją pokolorować) i ułóż we właściwej kolejności. (załącznik)

3. Zamień się w pisarza i zarazem ilustratora. Stwórz własną książkę, będziesz jednak potrzebował pomocy kogoś kto umie pisać (rodzice, starsze rodzeństwo, ciocia, dziadek itd.) to będzie redaktor, który zapisze twoje słowa. Książkę, którą wykonasz będziesz mógł przynieść do przedszkola, na pewno z chęcią ją przeczytamy. Pamiętaj o elementach okładki.

4. Poproś o przeczytanie jednej z Twoich ulubionych książek.