Cztery żywioły - WODA

Woda = Życie = Żywioł - Galeria - Swiatobrazu.pl

Witam Was w piątek - dziś omówimy ostatni żywioł jakim jest WODA.

Woda to życie. Dzięki niej na ziemi istnieją organizmy żywe. Woda na Ziemi to przede wszystkim oceanymorzarzekijeziora i sztuczne zbiorniki wodne oraz lodowce Najważniejsza z perspektywy biologicznej jest wodą służąca do picia – uzdatniona woda, dzięki której możliwe jest utrzymanie wielu fundamentalnych funkcji życiowych organizmu.

Posłuchajcie wiersza o wodzie:

Żyła raz pewna kropelka wody

Bardzo przyjemnie pośród przyrody

Wypoczywała jak mało który

Czuła się dobrze w łonie natury.

Gdy ludzie tutaj przybyli

Do wody śmieci wrzucili

Okiem swym kropla widziała z bliska

Tych niszczycieli środowiska

Kropla musiała się spakować i w inne miejsce emigrować

Miejsca czystego wciąż kropla szuka

Lecz znaleźć takie to trudna sztuka

Bo z fabryk brudy wyciekają

Prosto do rzeki się wlewają

I chmura brudy te łapie

A w kroplach deszczu

w różnych kolorach trucizna na głowę kapie

Więc szuka miejsca w lesie, na polach

Wreszcie trafiła tu do przedszkola

Dzieciom ta kropla się pożaliła

Szanować wodę ich nauczyła

Każdy przedszkolak wie należycie

- Oszczędzaj wodę - woda to życie!

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

– Do czego potrzebna jest na świecie woda?

– Do czego ludzie potrzebują wody?

– Gdzie możemy znaleźć wodę?

– Skąd ludzie mają wodę?

Wnioski:

 Woda potrzebna jest do życia; bez wody nie byłoby roślin, zwierząt, ludzi.

 Woda jest bardzo potrzebna człowiekowi w codziennym życiu

Link do filmu o wodzie dla dzieci:

Zabawa badawcza:

Osoba dorosła nalewa wrzątek do naczynia i zwraca uwagę dzieci na zjawisko parowania wody. Zachęca, by spróbowały określić, czym charakteryzuje się para wodna. Następnie zbliża do wylotu naczynia, tak, aby chmura pary osiadła i skropliła się na nim, tworząc deszcz. Dzieci mogą ostrożnie dotknąć osiadłej na pokrywce wody. Obserwują jak krople wody spadają do naczynia z wodą.

Popatrzcie jak wygląda obieg wody w przyrodzie:

Woda jest źródłem życia, wszyscy to wiemy. Jednak może być również źródłem wielkiego niebezpieczeństwa!

Tsunamisztorm powódź to zjawiska, w których główną rolę pełni woda. Wszystkie mogą wywołać ogromne zniszczenia.

Tsunami jest falą oceaniczną poruszającą się z ogromną prędkością. Jest skutkiem wystąpienia trzęsienia ziemi, które powoduje zmianę ukształtowania dna oceanicznego. Gdy dochodzi do podniesienia lub obniżenia części dna, skutkuje powstaniem słupa wody, który porusza się adekwatnie do ruchu dna oceanu. W konsekwencji tworzą się rozchodzące się promieniście fale. Gdy fala dociera do wybrzeża spiętrza się, zwalnia i zwiększa swoją wysokość.

Sztormem jest nazywany gwałtowny wiatr występujący na otwartym akwenie wodnym. Powoduje spiętrzanie i załamywanie fal morskich. Powstaje, gdy zimne polarne powietrze spotka na swej drodze zwrotnikowe powietrze, które jest ciepłe. Tworzy się układ niskiego ciśnienia, co w efekcie prowadzi do powstania wiatru. Im większa różnica temperatur tym wiatr jest bardziej gwałtowny. Często towarzyszom mu burze, opady deszczu.

Powódź to zjawisko przyrodnicze, podczas którego część terenu, który w normalnych warunkach nie jest pokryta wodą w tej sytuacji zostaje zalana. Jest spowodowana wezbraniami wody, która nie mieści się w korycie.
Wyróżnia się powodzie wezbraniowe, powstałe wskutek podniesienia się poziomu wody oraz zatorowe, gdy na drodze wody powstaje naturalny lub sztuczny zator i woda nie ma możliwości płynąc dalej.

Zajrzyjcie do zakladki zdjęcia oraz pliki do pobrania.

Miłego dnia życzę - p. Ania