Dzień Strażaka

Dzień dobry Dzieciaczki!

Zaczynamy,

* Dzień dobry, witam Was.

Zaczynamy bo już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Razem to jesteśmy my.

 

Dziś 4 maja jest to dzień, w którym pewna grupa zawodowa czyli pewni ludzie obchodzą swoje święto. Czy wiecie kto? Aby się dowiedzieć rozwiążcie zagadkę.

,,Kto pracuje w hełmie,
pnie się po drabinie,
kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?” (strażak)

 

Tak to strażacy o dziś będziemy mówili właśnie o ich pracy, która jest bardzo potrzebna ale i niebezpieczna.

W Polsce mamy Państwową Straż Pożarną – pracują tam zawodowi strażacy oraz Ochotniczą Straż Pożarną – gdzie pracują ochotnicy, czyli są to ludzie, którzy na co dzień wykonują inną pracę ale gdy są w domu są w gotowości nieść pomoc ludziom, którzy jej potrzebują . Czy wiecie, że u nas w gminie są 2 Ochotnicze Straże Pożarne? Jedna mieści się w Łubowie, a druga w Lednogórze.

 

Strażacy mają swoje motto czyli takie hasło, które jest dla nich bardzo ważne bo są jemu wierni czyli zawsze postępują w jego myśl a brzmi ono tak "Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek". Jak myślicie co ono oznacza? 

Czy pamiętacie numer alarmowy pod który dzwonimy jeżeli chcemy wezwać straż pożarną. To 998 lub 112 ale to wiecie. 

Co trzeba powiedzieć dzwoniąc do straży pożarnej, aby zgłosić zdarzenie?
- Jakie zdarzenie zgłaszamy
- Dokładny adres zdarzenia
- Swoje nazwisko i imię

Obejrzyjcie krótki film aby sobie utrwalić sposób w jaki powiadamiamy straż pożarną o zdarzeniuhttps://www.youtube.com/watch?v=fsCIZliVYYw

 

Czego strażacy potrzebują w swojej pracy? - czyli jakie są atrybuty strażaka. Jak nazywa się miejsce, w którym strażacy mają swoją siedzibę? Bardzo ważne pamiętajcie strażacy na głowie mają HEŁM a nie kask. Ilustracje atrybutów strażaka znajdziecie w galerii zdjęć.

 

Zastanówcie się jak wygląda praca strażaka. Co on robi, w jaki sposób pomaga ludziom. Opowiedzcie rodzicom co robi strażak. A teraz zobaczcie czy wiedzieliście wszystko o pracy strażaka. Na końcu zamieściłam dla was zdjęcia, które przedstawiają pracę straży pożarnej, Spójrzcie. Na pewno dowiecie się kilku nowych rzeczy.

Już wiecie jakimi zdarzeniami zajmują się strażacy, A czy wiecie jak zachować się podczas pożary w domu czy przedszkolu, podczas pożaru w lesie czy jeżeli zacznie się nam palić ubranie. To bardzo ważne więc uważnie obejrzyjcie filmy.

https://www.youtube.com/watch?v=OXKCeYIGGUs zachowanie podczas pożaru w domu lub przedszkolu

https://www.youtube.com/watch?v=KJ8yKtKeNsw pożar w lesie

https://www.youtube.com/watch?v=ycmGKe0uYY8 co zrobić gdy pali się ubranie

 

Już dużo wiecie na temat pracy straży pożarnej więc rozwiąż zagadki. Każde rozwiązanie podzielcie na sylaby, a może wiecie jaką głoskę słyszymy na początku każdego wyrazu.

„Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie,
Kiedy syczy ogień i gdy woda płynie.” (strażak)
„Jest czerwony niczym rak, ma przed sobą prosty szlak. Bo gdy głośny sygnał daje, stają auta i tramwaje.” (wóz strażacki)
„Kto na to pytanie, prędko mi odpowie: Co podczas pożaru, ma strażak na głowie?” (hełm)
„Ma szczebelków bardzo dużo, wszystkie do wchodzenia służą. Wchodzą po niej strażacy i wchodzą kominiarze.” (drabina)
„Nie smok żaden, nie ma pyska. Dymem zionie, iskry ciska. W lesie pożre krzaki, drzewa, popiół potem wiatr rozwiewa.” (pożar)
 

Na koniec proponuję wam zabawę w strażaków.
Słuchajcie dzieci strażacy wykonują wiele czynności, oto niektóre z nich:
dzieci - strażacy u naśladują pompowanie wody /przy skłonie tułowia w dół sięgają wyprostowanymi rękami do podłogi, następnie prostują tułów uginając jednocześnie ręce.
ratowanie rzeczy z ognia. Z prawej strony dzieci – strażaków położone jest kilka różnych przedmiotów mogą być zabawki. Dziecko podnosi przedmioty i przekłada je z lewej swojej strony. Następnie powtarzamy ćwiczenie i dzieci przenoszą zabawki z lewej na prawą stronę. Dziecko przenosi przedmioty kucając, przenosząc skręca tułów, nie odrywa stóp od podłogi.
przeskakiwanie przez przeszkody przeciwpożarowe (bieg i skok). Zabawa polega na przeskoczeniu przez 2 równoległe linie równoległe rozłożone w odstępie. Liny mogą być zawieszone na jakiejś wysokości w zależności od możliwości dziecka.

 

Zadania na dziś:

1. Podział wyrazów na sylaby - powyżej

2. Trochę ćwiczeń gimnastycznych – powyżej

2. „Drabina”układanie drabiny zgodnie z podanym kodem: 1 szczebel musi być w kolorze czerwonym, 2 żółtym, 3 zielonym, 4 niebieskim. Drabina jest za krótka dlatego dokładamy do niej kolejne szczeble według powyższej sekwencji. Szczeblami drabiny mogą byś klocki, kredki, patyczki lub po prostu można ją narysować.

3. Rozwiąż

*zadania matematyczne (policz przedmioty i narysuj tyle kresek ile jest przedmiotów) - załączniki

* wybrany labirynt - załączniki

* wybrane ćwiczenie grafomotoryczne - załączniki

Drodzy rodzice nie ma konieczności druku w kolorze, chyba że macie taką ochotę.

 

Miłego dnia :)))