Warszawa - stolica Polski

Kochane dzieci, dziś wybierzemy się do stolicy naszego państwa czyli Warszawy.

Doskonale wiem, że pamiętacie też, które inne miasta były kiedyś stolicami Polski. Wskażcie je na mapie.

1. Gniezno; 2. Kraków; 3. Warszawa

A teraz usiądźcie wygodnie i popatrzcie na zdjęcia najważniejszych miejsc w Warszawie.

(zakładka zdjęcia)

1. Zamek Królewski

to historyczne miejsce, siedziba dworu królewskiego. To właśnie tutaj uchwalono Konstytucję 3 Maja. Zamek jest tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy mogą podziwiać piękne wnętrza z licznymi dziełami wielkich mistrzów.

2. Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki został wybudowany w centrum Warszawy jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Zbudowany w 1955 roku na trwałe wpisał się w krajobraz Warszawy. Pałac jest najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie ale w całej Polsce!

3. Grób Nieznanego Żołnierza

Niewiele jest w Polsce obiektów o tak silnie symbolicznym znaczeniu jak Grób Nieznanego Żołnierza. Stojący na placu Józefa Piłsudskiego grób-pomnik jest hołdem narodu polskiego dla wszystkich nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy złożyli najwyższą ofiarę w imię wolności i miłości ojczyzny.

4. Syrenka Warszawska

Według jednej z legend płynąc Wisłą zatrzymała się w Warszawie, aby odpocząć. Kiedy wynurzyła się z wody zakochała się w tym mieście. W wyniku następnych wydarzeń zdecydowała się bronić późniejszej stolicy Polski i stała się jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych symboli.

5. Stary Rynek

Stare Miasto w Warszawie wyznacza Plac Zamkowy i stojący przy nim Zamek Królewski. Pośrodku Placu Zamkowego wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy – najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy.

6. Łazienki Królewskie

W samym sercu Łazienek znajduje się Pałac na Wyspie, służący niegdyś za letnią rezydencję króla. Pałac to przekształcona i rozbudowana Łaźnia Stanisława Lubomirskiego.

7. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z największych i najbogatszych w zbiory muzeów w Polsce. W budynku przy Alejach Jerozolimskich eksponowane są setki tysięcy malowideł, rzeźb, przedmiotów sztuki użytkowej, grafik i numizmatów gromadzonych przez muzeum od blisko 150 lat.

8. Pałac Prezydencki

Zabytkowy, klasycystyczny pałac zlokalizowany przy Trakcie Królewskim, na Krakowskim Przedmieściu, który jest jedną z rezydencji prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

9. Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to prawdziwa perła na mapie zabytków Polski. To również jeden z nielicznych zabytków, który w niezmienionej niemal postaci przetrwał czasy zaborów i obu wojen światowych. Zbudowano go dla Króla Jana III Sobieskiego.

10. Centrum Nauki Kopernik - trochę współczesności...

Prawdziwy raj dla miłośników nauki, nie tylko dzieci! Możesz tu odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. W CNK nie pytaj o przewodnika. Tutaj każdy ma się poczuć jak badacz i odkrywca, a ci nie robią doświadczeń pod czyjeś dyktando. Samodzielnie przeprowadzisz tu doświadczenia, przekonując się, jak twoje zmysły pozwalają Ci odbierać świat.
Sprawdzisz możliwości swojego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Setki eksponatów pomogą Ci zrozumieć zjawiska związane z falami czy prądem.

Jestem pewna, że kiedyś odwiedzicie Warszawę i zobaczycie te wszystkie miejsca osobiście.

A teraz posłuchajcie skąd się wzięła Syrenka w Warszawie: