Segregujemy śmieci i dajemy im drugie życie

Dzień dobry Ekolodzy.

Zaczynamy,

* Dzień dobry, witam Was.

Zaczynamy bo już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Razem to jesteśmy my.

Dziś zajmiemy się problemem śmieci. Na początek powiedzcie co to są śmieci? Gdzie je można znaleźć? Co z nimi robimy?

Aby zadbać o naszą planetę śmieci segregujemy czyli wyrzucamy do pojemników. Jednak istotne jest to co gdzie wrzucimy. Posłuchajcie wiersza, a dowiecie się jakie śmieci wrzucamy do jakiego koloru pojemnika.

Bo gdy śmieci jest bez liku,

trzeba je do pojemników

odpowiednich zawsze wkładać.

Oto moja dobra rada:

Jeśli szkło masz przezroczyste,

to jest spraw oczywista,

że szkło białe, moi mili,

biały kubeł wnet zasili.

Na butelki zabarwione

pojemniki są zielone.

Papier zaś do niebieskiego

pojemnika wrzuć, kolego.

A tworzywo sztuczne leci…

w żółtą skrzynkę, drogie dzieci.”

Jest pojemnik też brązowy.

To pojemnik jest praktyczny

na odpady organiczne.”

- Organiczne – co to znaczy?

Zapamiętaj, przedszkolaku!

Organiczne” – to rośliny:

jabłka, gruszki i maliny.

To ogryzki, skórki, liście

i z winogron zgniłe kiście.

To patyki i gałęzie,

które widujemy wszędzie.”

Jakiego koloru były pojemniki, do których były wrzucane śmieci? Podziel na sylaby wymienione kolory.

Dla utrwalenia wiadomości o kolorowych pojemnikach obejrzyjcie film. Z niego dowiecie się również jakie jeszcze śmieci mamy i co to jest recykling. https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY&t=461s

Spróbujcie razem z rybką minimini posegregować śmieci do właściwych pojemników https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/segregacja-smieci

Co to jest Recykling? To takie drugie życie śmieci. Recykling oznacza powtórne wykorzystanie      posegregowanych  materiałów do ponownego przetworzenia. Rzeczy przeznaczone do recyklingu mają taki  znak.

Czy wy widzieliście już gdzieś taki znak (np. na wyrzuconych opakowaniach, na pojemnikach do segregacji)? Jeśli na produktach znajduje się taki symbol, to oznacza, że po użyciu może być on ponownie wykorzystany.

Ze zbierania i segregowania śmieci płyną liczne pozytywne rozwiązania:

- makulatury produkuje się papier, dzięki temu nie trzeba ścinać drzew, których drewno też jest używane do produkcji papieru

złom jest przetapiany w hutach na metale, potem produkuje się z nich np. karoserie i części samochodowe

- aluminiowe puszki po napojach skupują huty aluminium –tam powstają nowe puszki

- z plastikowych odpadów, po ich zmieleniu i rozpuszczeniu, powstają tworzywa sztuczne i pianki oraz nowe opakowania plastikowe

- szkło przetapiają huty szkła – służą do wyrobu nowych opakowań szklanych

Zapraszam Was na zabawy z Kubusiem. Czy wiecie, że z butelki po soku Kubuś można zrobić samochód, skonstruujcie swój pojazd, sprawdźcie jak jeździ. https://kubus.pl/gry-i-zabawy/eko-bohater/

Wy też możecie nadać śmieciom drugie życie. Pamiętacie nasze butelki, z których robiliśmy wazony? One właśnie dostały drugie życie czyli zużyta butelka zmieniła swoje przeznaczenie, zamieniła się w piękny wazon.

Zadanie dla was. Wybierzcie sobie jakiś „śmieć”, który macie w domu i dajcie mu drugie życie. Miło byłoby zobaczyć wasze dzieła, czekam na zdjęcia. Ja podsyłam wam kilka propozycji ale myślę, że wasze głowy jak zawsze są pełne pomysłów.

W załącznikach karty pracy.

Miłego dnia i weekendu

pani Beata