Światowy Dzień Ziemi

Dzień dobry kochani.

Zaczynamy,

* Dzień dobry, witam Was.

Zaczynamy bo już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Razem to jesteśmy my.

* Dziś jest Światowy dzień Ziemi czyli ZIEMIA ma swoje święto dlatego zastanowimy się w jaki prezent dla ziemi jest najlepszy

* Dziś na początek proponuję opowieść ruchową (dorosły czyta, dziecko wykonuje ruchy zgodnie z treścią opowiadania)

Pewien mały żuk poszedł na spacer (dziecko maszeruje). Na swojej drodze napotkał dużego jeża (zatrzymuje się i patrzy do góry) jeż był tak ogromny, że żuk musiał wysoko podskoczyć trzy razy, aby jeż go zauważył(podskakuje licząc: jeden, dwa, trzy). Poszedł dalej (maszeruje),lecz tam rosła bardzo gęsta trawa, więc żuk musiał się schylić aby przejść (chodzą na ugiętych kolanach ze schyloną głową).Gdy mu się to udało, dotarł na bardzo piaszczystą drogę, trudne to zadanie dla żuka, trzeba szybciutko przebierać nogami (dziecko przemieszcza się szybko poruszając nogami). Ale cóż to? Nie udało się! Nasz żuk przewrócił się na plecy(dziecko kładzie się na plecach).Biedny mały żuk przebierał nogami tak szybko i bujał się na boki (dziecko wykonuje te czynności) ale nie udało mu się podnieść. Nagle zawiał mocniejszy wiatr i przewrócił żuka z powrotem na nogi (dziecko przekręca się na bok, później kładzie się na brzuchu i wstaje). Bardzo jest już zmęczony, ale zadowolony żuk wrócił już do domu i położył się aby odpocząć (dzieckoidzie powoli, następnie kładzie się na brzuchu i zwija w kulkę).

* Posłuchaj piosenki https://www.youtube.com/watch?v=uJBvuP8jEzs

Abyśmy mogli nadal oglądać drzewa, słyszeć śpiew ptaków i czuć zapach kwiatów, musimy dbać o środowisko. Jak możemy chronić lasy? Wodę? Dbać o przyrodę?

Tak to wszystko co powiedzieliście jest prawdą, ale o przyrodę można dbać jeszcze np. poprzez wyłączanie światła w pokoju, z którego się wychodzi, zakręcanie wody gdy jej nie używamy, sadzenie drzew, krzewów lub innych roślin i ich pielęgnowanie, dokarmianie ptaków zimą, segregację śmieci.

* Posłuchaj jak zwierzęta zadbały o naszą planetę, a następnie odpowiedz na pytania

W lesie na polanie dziś ważne zebranie
wzięły się zwierzęta za ważne sprzątanie
mrówki ze ślimaczkiem
sprzątają pod krzaczkiem
a żabki z wiewiórką w strumieniu za górką
zbieraj sikorki papierki i worki
a maleńkie muszki, butelki i puszki
kosy pogwizdują i śmieci pakują
a niedźwiadek z liskiem sortują je wszystkie
a gdy posprzątały ten list nam wysłały:
Pamiętajcie dzieci, by
więcej nie śmiecić!

Co robią zwierzęta? Gdzie sprząta mrówka i ślimak? A żabki z wiewiórką? Co robią sikorki i muszki? Co robią kosy? Co zrobiły gdy skończyły sprzątać? Podziel na sylaby nazwy wszystkich zwierząt występujących w wierszu oraz nazwy śmieci, które znalazły.

* Obejrzyj prezentacje a będziesz wiedział jeszcze więcej (załącznik)

* Teraz już wiesz jaki prezent możesz zrobić naszej ZIEMI. Narysuj w jaki sposób ty dbasz o ziemię.

* Wykonaj instrument muzyczny, na którym zagrasz refren dzisiejszej piosenki. (np. butelka z grochem, fasolą, kaszą)

* Zwierzęta prosiły aby dzieci nie śmieciły dlatego posprzątaj w swoim domu, a może jeżeli masz taką możliwość to przed domem.

Miłego świętowania :)))

W linku załączam karty pracy