PRACA ROLNIKA

Zobaczcie   poniższą ilustracje i powiedzcie czym różni się miasto od wsi? Jakie są podobieństwa w tych dwóch krajobrazach? A wy gdzie mieszkacie na wsi czy w mieście?

Czy wiecie jak nazywa się osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne, tak to jest ROLNIK.

Czy wiecie co to jest siano a co to jest słoma?

Siano – wysuszona trawa, pożywienie dla zwierząt, słoma – odpadowy materiał po koszeniu zboża, siano – bardziej miękkie, słoma – szorstka, siano – zielone, słoma – żółta

SŁOMA

SIANO

Po skoszeniu zboża zostaje nam siano, a ze zboża co mamy ? MĄKĘ. Z mąki z kolei robimy chleb.

Teraz troszkę poćwiczymy wasze buźki- poproście osobę dorosłą o odczytanie poniższej historyjki,a wy naśladujcie odgłosy różnych przedmiotów i pojazdów a potem dokładnie obejrzyjcie ilustracje dotyczącą robienia chleba.

- Pociąg: Jedziemy dziś do gospodarstwa rolnego pociągiem (ciuch, ciuch, ciuch – naśladowanie odgłosów, dzieci tworzą pociąg). Przekonamy się, jak wygląda życie na wsi…

Koniki: Jedziemy na konikach do pana rolnika (odgłos kląskania). – Praca rolnika: Najpierw rolnik sieje zboże (siejeje, siejeje, siejeje), deszcz pada na pole (kap, kap, kap), potem zboże rośnie i dojrzewa, a wietrzyk śpiewa (szszszsz). Słońce grzeje całe lato (uf, uf, uf), nastała pora zbiorów, już na pole wjeżdża kombajn (wrrrr, wrrrrrrr, wrrrrrr). Kombajn przesypuje ziarno na wozy (szszszszsz), rolnik wiezie ziarno ciągnikiem do młynarza (wrrrr, wrrrrr, wrrrr).

Młyn: Młynarz w młynie zmiele ziarnka (szerokie otwieranie ust i kręcenie szczęką), z ziaren powstanie mąka. Aaaa– psik! Wpadła do nosków! Mąka jest gotowa, do piekarni jedziemy samochodem (brum, brum, brum). Nocą, kiedy dzieci śpią (sen – chrapanie), piekarz piecze z mąki chleb i bułki (naśladowanie ruchu wyrabiania ciasta). – Piekarnia: Z samego rana samochody (brum, brum) z piekarni ruszają do sklepów, by dostarczyć pieczywo. Uwaga, jeszcze gorące (parzy – dmuchanie), ale jak pięknie pachnie (wąchanie – głęboki wdech i wydech).

Pociąg: Wracamy pociągiem (ciuch, ciuch ciuch) do przedszkola.

Na zakończenie posłuchajcie i pośpiewajcie piosenkę

ZASIALI GÓRALE

Zasiali górale owies, owies,

Od końca do końca, tak jest, tak jest!

Zasiali górale żyto, żyto,

Od końca do końca wszystko, wszystko!

A mom ci ja mendelicek,

W domu dwa, w domu dwa!

U sąsiada śwarnych dziewuch

Gromada, gromada.

A mom ci ja trzy mendele,

W domu dwa, w domu dwa!

Żadna mi się nie podoba,

Tylko ta, tylko ta!

Zasiali górale owies, owies,

Od końca do końca, tak jest, tak jest!

Pożęli górale żytko, żytko,

Od końca do końca wszystko, wszystko.

A na polu góraleczek

Gromada, gromada, Czemużeś się wydawała,

Kiejś młoda, kiejś młoda? Czemużeś się wydawała,

Kiejś mała, kiejś mała?