PISANKI

PISANKI, KRASZANKI

Jednym z symboli Wielkanocy są pisanki oraz kraszanki.

Pisanka to jajko ozdobione w różne wzorki, kraszanka z kolei to jajko zabarwione na jeden kolor.

Tradycyjne sposoby barwienia jaj – cebula, wydrapywanie wzorów, malowanie gorącym woskiem, a także ostatnio modne barwniki do jaj.

Przeczytajcie wierszyk o pisankach:

,Pisanki” D. Gellner

Patrzcie,
ile na stole leży pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują
Świąteczne życzenia.

Odpowiedzcie na pytania:

1. Jakie miały pisanki oczy?

2. Co pisanki robiły na Wielkanocnym stole?

3. A co według wiersza wykluwa się z Wielkanocnej pisanki?

Następnie proszę zobaczcie  ilustracje z pisankami. Policzcie ile jest ich na każdym obrazku, a następnie wskażcie odpowiednią liczbę na dole strony. Znamy już przecież wszystkie liczby o 1 do 9 i to zadanie nie sprawi wam żadnej trudności.

Popatrzcie na kolejne zdjęcie i pokolorujcie tyle samo jajek ile nam wskazuje liczba podana na klocku.

Następnie zróbcie sobie kostkę. Plik do pobrania macie poniżej strony.

ZABAWA 1:

Do zabawy potrzebujecie KOSTKI 1. Zadaniem dzieci jest rzucenie kostką, następnie nazywają jaki wielkanocny symbol wypadł w rzucie kostką. Następnie dzielą ten wyraz na sylaby, a starsze dzieci mogą wyodrębniać głoski w nagłosie i wygłosie.