ZAJĄCZEK WIELKANOCNY

Naszym dzisiejszym tematem będzie (to co dzieci lubią najbardziej w tych świętach), ZAJĄCZEK WIELKANOCNY Mrugnięcie

Dla Rodzica=Historia zająca wielkanocnego sięga XIII wieku. W Niemczech wierzono wtedy w boginię Eoster. Kobieta była patronką płodności, szczęścia oraz symbolizowała wiosnę. Z czasem zaczęto przedstawiać ją w towarzystwie zająca, który przejął jej symbolikę. Tradycja obdarowywania dzieci słodyczami i małymi upominkami pochodzi właśnie od naszych zachodnich sąsiadów.

Co symbolizuje zając wielkanocny?

Zając ma bardzo pozytywną symbolikę. Przede wszystkim jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Symbolizuje również płodność oraz szczęście. Często przedstawia się go jako ofiarę, którą można obdarować swojego Boga, co oznacza oddanie oraz szlachetność.

Historyjka obrazkowa-ZAJĄCZKI MALUJĄ JAJKA

Przed Wami są 4 obrazki:
I obrazek: Zajączki malują jajka.
II obrazek: Zajączek wiezie pisanki na taczce.
III obrazek: Nagle najeżdża na wystający kamień, wskutek czego wypadają mu pisanki.
IV obrazek: Z pisanek wykluwają się kurczęta w takie same wzorki, jakie były na skorupkach.

opowieść obrazek nr 1-Zbliżały się Święta Wielkanocne. Zajączki miały pełne ręce pracy, bo im kury z okolicy niosły jajka. Kto je zliczy? Każda z kurek chciała, aby jej jajko kolorową było bajką. Więc zajączki pędzlem w lewo, pędzelkiem w prawo- taka praca jest zabawą. Te w kwiatuszki, tamte w paski, uwijały się szaraczki (przeliczcie pisanki, wymieńcie co jest na której?) Która jest ta, co są na niej paski? Jako która leży ta w zygzaki?

II obrazek: Zajączek wiezie pomalowane jajka, czyli pisanki na taczce, by oddać je kurom. Nagle:

Kto opowie co dalej się wydarzyło?
III obrazek-Dlaczego zajączkowi wypadły pisanki?

Co odczuwał zajączek?
Jednak to nie koniec przygody, bo oto:
Co się stało?

IV obrazek: A co teraz przeżywał zajączek?
Dlaczego zajączki miały mnóstwo pracy?
Czy wiecie, co to jest pisanka?

Przygotowałam (do wyboru) dla Was wiele propozycji zadań z zajączkiem w roli głównej oczywiście-m.in.

* wytnij obrazek ZAJĄCZKA i stwórz z niego puzzle

* policzcie ile każdy z zajaczków pomalował na święta pisanek-w każdym prostokącie zaznacz kreską ilość pisanek

* połącz zajączki z pisankami w takim samym kolorze

* zabawa matematyczno-plastyczna z kostką do gry-narysuj zajączka