Zwierzęta z wiejskiego podwórka

Dzień dobry,

już wiecie jak wyglądają domy na wsi. Wieś to takie miejsce gdzie mieszkają zwierzęta gospodarskie jakie? Posłuchaj wiersza zwróć uwagę że każde zwierzę ma swoją mamę i tatę i oni nazywają się inaczej niż ich dzieci.

 

* „Zwierzaki dzieciaki” Ewa Stadtmuller

Czy w kurniku, czy w chlewiku

pełno gwaru, pisku, krzyku…

Każda mama już od rana

jest o dzieci zatroskana.

 

Koza tuli swe koźlątko,

owca chronić chce jagniątko,

klacz z radości w górę skacze,

kiedy zdrowy jest źrebaczek.

Krowa daje mnóstwo mleka,

już cielaczek na nie czeka.

Chwalę suczkę jako matkę

bo szczeniaczków ma gromadkę.

Mama kotka czule mruczy

i kociątka swoje uczy,

jak się myć i jak polować,

z kim się bawić, przed kim chować.

 

Niech nam żyją wszystkie mamy,

całe szczęście, że je mamy.

Jakie zwierzęta występują w wierszu?

Jak nazywa się dziecko i jego mama, a może wiesz jak nazywa się tata?

Podziel na sylaby nazwy zwierząt z gospodarstwa wiejskiego (tu mogą też być zwierzęta, które nie występują w wierszu) , spróbuj wyodrębnić pierwszą głoskę (dzieci powinny bez trudności wyodrębnić samogłoskę, wyrazy zaczynające się na spółgłoskę mogą sprawić im trudność często będą mówiły że zaczyna się jakiś wyraz na ko, ku itp)

* Wykonaj zadania (załącznik 1) 

* Każde zwierzę ma swój dom czy wiesz jaki? Posłuchaj opowiadania w czasie czytania możesz naśladować zwierzęta o których właśnie jest mowa (wydawać dźwięki, naśladować ich sposób poruszania się itp.) 

Kogo mogę spotkać na wsi”

Jest poranek. Słońce powoli oświetla podwórko. Pierwszy na podwórku pojawia się kogut, chodzi dumnie, wysoko stawia nogi, rusza głową na boki, nagle głośno pieje: kukuryku! Kury z niezadowoleniem kręcą się na grzędach, później jedna za drugą wychodzą z kurnika gdacząc: ko, ko, ko, ko… Na podwórku robi się coraz weselej. Nareszcie z domu wychodzi gospodarz, jest bardzo wcześnie, dlatego gospodarz przeciąga się i szeroko otwiera buzię, ziewając. Między jego nogami prześlizguje się szara kotka, na pewno pójdzie na polowanie szukać myszki. Pora zadbać o swoje zwierzęta – myśli gospodarz i mocno stawiając kroki, idzie w stronę stajni, bo tam czekają na niego dwa głodne konie. Gospodarz nalewa im wody i podaje widłami siano – gdy będzie cieplej, wyprowadzi je na dwór. Zadowolone konie wierzgają kopytami i rżą radośnie: iha, iha, iha, ihaha. Teraz pora wyprowadzić krowy z obory. Gospodarz otwiera ciężkie drzwi. Wita się ze swoimi czterema krowami, przywiązuje im specjalny sznurek – postronek – i trzymając go, wyprowadza krowy z obory. Krowy idą powoli zatrzymując się na chwilę, mocno machają swoimi ogonami, aby odgonić muchy. Są na miejscu – to ogrodzone pastwisko, tutaj krowy cały dzień będą żuły trawę. Czas wrócić do domu myśli gospodarz. Wraca, aby zjeść śniadanie. Tak zaczyna się kolejny dzień w gospodarstwie wiejskim.

 

Powiedz jak nazywają się domy zwierząt z gospodarstwa wiejskiego

Podziel na sylaby nazwy wymienionych domów

 

* Jeśli masz ochotę i plastelinę lub masę solną ulep wybrane zwierzę , a może zrobisz dla niego dom.

 

Zachęcam do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=E5bWIQo182c

 

Miłego dnia :)