DOMY ZWIERZĄT

Rozpoczynamy dziś od opowieści ruchowej. Dzieci naśladują ruchy oraz odgłosy zwierząt. W czasie opowieści rodzic może robić pauzy, by dziecko mogło same rozpoznawać, jakimi odgłosami mówią zwierzątka.

Kogut obudził się najwcześniej. Przeciągnął się, ziewnął, rozprostował piórka, wyczyścił swój piękny czerwony grzebień na czubku głowy i wyszedł z kurnika. Słoneczko już pięknie grzało. Kogut przeszedł się po podwórku, zajrzał to tu, to tam, po czym wskoczył na płot i zapiał: kukuryku. Kury obudziły się natychmiast, zaczęły wiercić się na grzędzie, znosząc jajka. Kłóciły się przy tym okropnie… Na całe podwórko niosło się ich gdakanie: ko, ko, ko, ko. Nieopodal w stajni usłyszał tę kłótnię koń, zawołał kilka razy: ihaha. Wybiegł ze stajni i zaczął galopować: (kląskanie). W chlewiku obudziły się świnki i jak to ze świnkami bywa od razu były głodne, wołały: kwi, kwi, kwi. Gdy zjadły, poszły wytaplać się w błocie. Z obory wychyliła łeb krowa i przywitała się ze świnkami: muuuu. Całego gospodarstwa pilnował pies Azor, który, gdy tylko coś się działo, szczekał głośno: hau, hau, hau. Aż do wieczora zwierzątka jadły, bawiły się na podwórku. A gdy słońce zachodziło, wróciły do swoich domków spać.

Gdzie kto mieszka? – rozmowa przy ilustracjach poniżej. Próby nazywania domów i dopasowywania obrazków zwierząt.

• m.in. Kury, kogut – kurnik
  • Świnki – chlew
  • Koń – stajnia
  • Krowa – obora
  • Pies – buda

Budujemy domki dla zwierząt-zabawa konstrukcyjna. Każde dziecko wybiera sobie dowolną figurkę lub maskotkę zwierzątka i buduję "dom" z klocków, a może zbudujecie dużą farmę. Zadaniem dziecka jest zbudowanie domku dla swojego zwierzątka. Rodzic podczas zabawy pyta dziecko: Jakie masz zwierzątko? Jak się nazywa domek, który budujesz? Krótka zabawa tematyczna: wg pomysłów dzieci, wydawanie dźwięków zwierząt.

i na koniec: dopasujcie świnki do odpowiedniego chlewika Mrugnięcie bądźcie bardzo spostrzegawczy i zwróćcie szczególną uwagę na kształty.

Dla zainteresowanych-proszę także kliknąć na prezentację multimedialną poniżej-jest tam kilka dodatkowych zadań dla przedszkolaków