Dzisiaj obchodzimy Andrzejki. Czy wiecie co to jest  za tradycja...?

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie.

Spróbujcie teraz odpowiedzieć na poniższe pytania:

Czy znacie jakieś wróżby Andrzejkowe

„Kwiat prawdę ci powie”

Na stołach rozkładamy ilustracje kwiatów (jeden kwiat na jednym stoliku). Gdy muzyka gra dzieci improwizują ruchem rytm melodii. Muzyka cichnie każde dziecko staje przy wybranym przez siebie kwiatku.

RÓŻA – szczęście w życiu

NARCYZ – zakochasz się

ASTER – uważaj czekają cię kłopoty

BEZ – miłe towarzystwo

LILIA- będziesz tęsknić za kimś bliskim

Lanie wosku

Zabawa raczej dla starszych dzieci. Roztopiony w rondelku wosk delikatnie wlewamy do wody przez ucho od klucza. Gdy wosk na wodzie zastygnie, podnosimy go do światła i oglądamy cień na ścianie. Dzieci starają się odgadnąć, co oznaczają powstałe kształty.

Rzut monetą

Do przeprowadzenia tej wróżby każde dziecko będzie potrzebowało monety o dowolnym nominale. Maluchy ustawiają się w rzędzie i każdy z nich musi pomyśleć życzenie, a następnie rzucić monetę tak, by trafiła do ustawionego przez nas wcześniej wiadra z wodą. Jeśli się uda, życzenie na pewno się spełn

Wyścig butów

Wszystkie dzieci zdejmują lewe buty. Następnie ustawiamy je jeden za drugim w najbardziej odległym od wejścia kącie klasy. Kiedy już wszystkie buty zostaną ustawione, właściciele przekładają swoje buty po kolei na początek aż do momentu, kiedy jeden z butów dotknie progu. Osoba, do której należy taki but, jako pierwsza weźmie ślub.

A czy wy będziecie dzisiaj sobie wróżyć...?