Przyjaciel PRZYRODY

Dzień dobry Kochani!

Jakie macie dzisiaj humorki?

Czy wiecie, jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia? Jaki był wczoraj, jaki będzie jutro? Jaką mamy pogodę za oknem?  Brawo!

Zatem wracamy na ziemię, a raczej do Ziemi -naszej planety

Do dzieła!

Na dobry początek zabawa muzyczno - ruchowa

Weźcie do ręki (jeśli macie zieloną chustkę), serwetkę lub pasek bibuły i machajcie nią wsłuchując się w rytm i słowa piosenki-

„ Mały ekolog” – rozmowa na temat dbania o środowisko na podstawie wiersza Mateusza Mojsak.

Lubię dbać o środowisko, i wiem o nim prawie wszystko: gaszę światło w toalecie, by nie brakło go na świecie.

Jeżdżę tylko na rowerze, bo to służy atmosferze, nie marnuję także wody, by świat zdrowy był i młody.

Rozmowa na temat wiersza: -czym jest ekologia? - jak należy dbać o naszą planetę?

ekologia: to wszystko, co nas otacza – rośliny, zwierzęta, środowisko oraz nasz kontakt z przyrodą.

Działania, które pomagają utrzymać naszą planetę w dobrej kondycji to między innymi:

☘️segregowanie śmieci

☘️unikanie środków chemicznych

☘️oszczędzanie wody, np. poprzez zakręcanie wody podczas mycia zębów lub mycia naczyń

☘️ograniczanie używania plastiku ♻️– niekupowanie plastikowych słomek , sztućców jednorazowych czy butelek z wodą;

☘️gaszenie światła, gdy wychodzimy z pokoju;

☘️pakowanie zakupów do materiałowych siatek zamiast plastikowych jednorazówek;

☘️niemarnowanie jedzenia

☘️czyszczenie szmatką z mikrofibry i wodą;

☘️przerabianie starych, zużytych ubrań na ściereczki

Materiały pomocnicze: dla utrwalenia wiadomości - polecam film edukacyjny

Kula ziemska - zabawa kształtująca spostrzegawczość - połącz w pary dwa takie same obrazki-karta pracy-galeria.

Czas na troszkę ruchu:

• Wyruszamy na wycieczkę” dzieci wykonują odpowiednie ruchy, a rodzic czyta polecenia :

- Idziemy przez las

- Przeskakujemy strumyk,

- Wspinamy się na górę,

- Zbiegamy z górki,

- Odpoczywamy po wyprawie

Praca plastyczna - Globus Ziemi 3D

Sposób bardzo prosty i lubiany przez dzieci.

Czego potrzebujemy do naszej pracy?

Kontury globu ziemskiego (do wydruku) klej mączny, papier toaletowy, farby plakatowe.

Jak zrobić klej? Mąka i woda w tych samych proporcjach plus 2 łyżeczki soli. Wszystko dokładnie mieszamy i tak oto mamy klej mączny.

Rwiemy (szarpiemy) papier toaletowy na mniejsze kawałki, zwijamy go i moczymy w kleju mącznym. Przyklejamy do naszych konturów. Najlepiej zacząć od kontynentów. Kolejno, gdy już wszystkie kontury zostaną obklejone papierem zabieramy się za malowanie ich farbą- oczywiście kolor zielony jak trawa po której stąpamy. Gdy już wszystkie kontynenty będą gotowe czas na oceany i morza - robimy tak samo jak uprzednio, tylko z tą różnicą, że malujemy je na kolor niebieski.

Całość na żywo zaskakuje jeszcze bardziej.

GRATULUJĘ!!!! Jesteście wspaniałymi Przyjaciółmi Przyrody!

Kochani to już wszystko-mam nadzieję, że zadania sprawiały Wam dużo radości.

Pozdrawiam serdecznie. Dziękujemy za współpracę Wam i Waszym Rodzicom!!!

Do zobaczenia w poniedziałek w naszym przedszkolu Mrugnięcie