PALMA WIELKANOCNA

Dzień dobry Kochani.

Ostatnio poznawaliśmy tradycje wielkanocne. W tym tygodniu dalej będziemy rozmawiać na temat Świąt Wielkanocnych. Czy wiecie jaki był wczoraj dzień tygodnia...? NIEDZIELA. Ale to nie była taka zwykła niedziela tylko mówiliśmy, że to jest NIEDZIELA PALMOWA.

Wiem, wiem mamy teraz kwarantanne, ale normalnie w taki dzień , każdy poszedłby do Kościoła z Palmą Wielkanocną. Dzisiaj właśnie porozmawiamy na temt PALM WIELKANOCNYCH.

W niedzielę Palmową święcimy różnokolorowe palmy w kościele. Dlaczego i skąd wywodzi się ta tradycja? O tym chciałabym wam dzisiaj opowiedzieć.

Dawno temu, kiedy Pan Jezus wjeżdżał na swoim osiołku do Jerozolimy, ludzie witali go i na jego cześć machali gałązkami z drzewa palmowego. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Niedzielę Palmową, dawniej nazywaną „Kwietną” lub „Wierzbną”, gdyż gałązki wierzbowe pokryte baziami zastępowały w Polsce gałązki palmowe. Wierzbowe bazie przystrajano bukszpanem, kwiatami i kolorowymi wstążkami.
Obecnie palmy, w zależności od regionu Polski wykonuje z kolorowych suszonych kwiatów i ziół , różnobarwnych kwiatów z bibułki. Największe palmy w Polsce wykonuje się na Kurpiach we wsi Łyse. Mają one nawet kilka metrów długości.
Poświęcone palmy wielkanocne miały chronić ludzi, zwierzęta i domy przed wszelkim złem, chorobami, nieurodzajem. Poświeconą palmę traktowano z wielkim szacunkiem. Dawniej istniał zwyczaj, że kto pierwszy wstał w tym dniu mógł palemką wysmagać innych domowników i nikt nie powinien się za to obrazić. Po przyjściu z kościoła dotykano taką palmą wszystkich a szczególnie dzieci, aby przez cały rok były zdrowe i posłuszne:
„ – Nie ja biję,
wierzba bije!
Za tydzień Wielki -dzień!
Za sześć noc Wielka –noc!”
Istniał również zwyczaj połykania bazi. Mama urywała z palmy kilka bazi i nakazywała je zjeść wołając: - Od gardła! Od brzucha! Od wszelkiego bolenia! Poświęconą palmę zatykano za ramę świętego obrazu lub umieszczano nad drzwiami aby chroniła dom i jego mieszkańców przed ogniem i piorunami, i przechowywano do następnego roku.

ZOBACZCIE JAK WYGLĄDAJĄ TAKIE TRADYCYJNE PALMY WIELKANOCNE;

My w przedszkolu również mamy swoją palmę:

Widzicie  Palmy są piekne, kolorowe oraz mogą mieć różną długość. A czy wy macie w domu Palemę Wielkanocną, jeśli tak możecie zrobić zdjęcie i mi wysłąć.

Przesyłam wam kolorowanki Palm Wielkanocnych. Postarajcie się pięknie pokolorować wysłane dla Was obrazki.

Czekam za zdjęciami.