Nadeszło lato

Żółty Dzień w Przedszkolu

Kochane dzieci! :)

Pewnie już wiecie, że nadeszło lato, najcieplejsza pora roku i za chwilę upragnione wakacje :)

W 2020 roku pierwszy dzień kalendarzowego lata przypada 22 czerwca, lato astronomiczne wypada dzień wcześniej, czyli 21 czerwca.

Mamy lato!

Dziecko dzieli się refleksją na temat tego, za co lubi lato. Rodzic prezentuje kartkę z kalendarza (na cały miesiąc czerwiec). Dziecko liczy, którym z kolei miesiącem jest czerwiec, zastanawia się, jaki miesiąc jest przed czerwcem, a jaki po nim.

„Cztery pory roku” – zabawa dydaktyczna. Obejrzyj obrazki przedstawiające cztery pory roku. Opowiedz o każdej z nich.

„Nadeszło lato” – rozmowa na temat nowej pory roku. Oglądanie książek i wskazywanie ilustracji kojarzących się z latem.

Kochane dzieci wysłuchajcie wiersza Jana Brzechwy pt. „Przyjście lata”.

I cóż powiecie na to,
że już zbliża się lato?
Kret skrzywił się ponuro:
przyjedzie pewno furą,
jeż się najeżył srodze:
-raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: – ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął:- wiem coś o tym-
przyleci samolotem.
-Skąd znowu- rzekła sroka-
nie spuszczam z niego oka
i w zeszłym roku, w maju,
widziałam je w tramwaju.
-Nieprawda!- lato zwykle
przyjeżdża motocyklem!
A ja wam to dowiodę,
że właśnie samochodem.
Nieprawda,- bo w karecie!
W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
przypłynie właśnie łódką.
A lato przyszło pieszo-
już łąki nim się cieszą.
I stoją całe w kwiatach
na powitanie lata.

Rozmowa na temat wiersza. Dziecko wymienia tyle nazw pojazdów, ile udało mu się zapamiętać. (fura, hulajnoga, rower, samolot, tramwaj, motocykl, kareta, łódka)

Wiersz masażyk Bożeny Formy pt.„Malujemy lato”. Dzieci palcami i dłońmi obrazują go na plecach rodzica lub rodzeństwa.

Świeci słońce,     wykonują rozwartymi dłońmi ruchy koliste na środku pleców,

pada deszcz:     dotykają opuszkami palców różnych miejsc na plecach,

kapu, kap, kapu, kap.    zaciśniętymi piąstkami delikatnie uderzają w różnych miejscach,

A my z latem wyruszamy  energicznie przesuwają rozwarte dłonie z lewej strony do prawej,

zwiedzić świat, zwiedzić świat.   poklepują rozwartymi dłońmi plecy w różnych miejscach,

Policzymy drzewa w lesie   dotykają pleców kolejno wszystkimi palcami lewej dłoni i prawej dłoni równocześnie,

i kwiaty na łące,    rysują kontury kwiatów, powitamy tańcem księżyc masują plecy rozwartymi dłońmi,

i kochane słońce.    wykonują szybki, okrężny masaż całą dłonią,

Pobiegniemy wąską dróżką,   stukają, na przemian, opuszkami palców, górskimi szlakami, rysują dwie linie równoległe (ścieżkę) palcami wskazującymi,

do kąpieli w słonym morzu   całą dłonią rysują fale,

wszystkich zapraszamy.   delikatnie szczypią.

Oznaki lata – obserwacje przyrodnicze. Poszukaj oznak nadchodzącego lata. Obserwuj zmiany, które zachodzą na drzewach i krzewach (szuka owoców, opisuje ich wygląd). Nazywają zjawiska pogodowe występujące w czasie lata (wysokie temperatury, mocno świecące słońce, burze).

Piosenka: https://www.youtube.com/watch?v=Ls4y1_s5czI